Letnie upały szkodzą lekom

Letnie upały mogą zaszkodzić lekom przechowywanym w domu. Farmaceuci doradzają, aby w tym okresie szczególną uwagę zwrócić na zabezpieczenie leków przed słońcem.
Wystawione na działanie słońca i wysokich temperatur niektóre leki mogą rozpuszczać się lub upłynniać - głównie czopki, globulki, maści. Ponieważ te postaci leków dostępne są zazwyczaj w hermetycznych opakowaniach np. czopki w formach plastikowych, to na pierwszy rzut oka bardzo trudno dostrzec zmiany jakie zachodzą wewnątrz opakowania po wpływem czynników zewnętrznych. Tymczasem w formie może być już rozpuszczony, nie nadający się do użytku czopek. Podobnie jest z maściami. Podwyższona temperatura przyspiesza rozkład podłoża maściowego, a jeżeli jest to podłoże tłuszczowe, to zaczyna się tak zwane jełczenie.
Podwyższona temperatura jest katalizatorem skomplikowanych reakcji chemicznych, w wyniku których może nastąpić rozkład substancji chemicznych i osłabienie aktywności leku. Niestety, zwłaszcza w przypadku niektórych form leków, jak na przykład tabletek, nie dostrzeżemy od razu negatywnych skutków oddziaływania wysokiej temperatury czy słońca.
"Należy zawsze czytać ostrzeżenia, które znajdują się na opakowaniach leków, a także informacje o tym, w jakich warunkach należy przechowywać dany preparat - mówi prezes Unii Farmaceutów i Właścicieli Aptek, mgr farmacji Justyna Pujdak-Osik - Najczęściej możemy spotkać ostrzeżenia takie jak: "przechowywać w suchym miejscu" czy "przechowywać w temperaturze 15 - 25 stopni". Dostosowanie się do zaleceń producenta, zapewni nam trwałość i wysoką jakość leku".
W czasie upałów apteczka domowa powinna pozostawać w ciemnym i chłodnym miejscu , które nie jest narażone na nasłonecznienie. W momencie występowania szczególnie wysokich temperatur można niektóre leki przechowywać w lodówce. Dotyczy to zwłaszcza czopków, syropów i witamin. Niedopuszczalne jest zamrażanie leków.
"Ponieważ okres letni sprzyja wyjazdom wakacyjnym, intensywniejszym podróżom, pamiętajmy o stałych godzinach zażywania leków - dodaje prezes Justyna Pujdak-Osik- sprawdzajmy także czy nasz preparat nie wpływa niekorzystnie na sprawność psychofizyczną i czy jego przyjmowanie nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu".
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.