Letnie upały szkodzą lekom

Letnie upały szkodzą lekom

Letnie upały mogą zaszkodzić lekom przechowywanym w domu. Farmaceuci doradzają, aby w tym okresie szczególną uwagę zwrócić na  zabezpieczenie leków przed słońcem.

Wystawione na działanie  słońca i wysokich temperatur niektóre leki mogą rozpuszczać się lub upłynniać - głównie czopki, globulki, maści. Ponieważ te postaci leków dostępne są zazwyczaj w hermetycznych  opakowaniach np. czopki w formach plastikowych, to na pierwszy rzut oka bardzo trudno dostrzec zmiany jakie zachodzą wewnątrz opakowania po wpływem czynników zewnętrznych.  Tymczasem  w formie może być już rozpuszczony, nie nadający się  do użytku czopek. Podobnie  jest z maściami. Podwyższona temperatura przyspiesza rozkład podłoża maściowego, a jeżeli jest to podłoże tłuszczowe, to zaczyna się tak zwane jełczenie.

Podwyższona temperatura jest katalizatorem skomplikowanych reakcji chemicznych, w wyniku których może nastąpić  rozkład substancji chemicznych i osłabienie aktywności leku. Niestety, zwłaszcza w przypadku niektórych form leków, jak na przykład tabletek, nie dostrzeżemy od razu negatywnych skutków oddziaływania wysokiej temperatury czy słońca.

"Należy zawsze czytać ostrzeżenia, które znajdują się na opakowaniach leków, a także informacje o tym, w jakich warunkach należy przechowywać dany preparat - mówi prezes Unii Farmaceutów  i Właścicieli Aptek, mgr farmacji Justyna Pujdak-Osik -  Najczęściej możemy spotkać ostrzeżenia takie jak: "przechowywać w suchym miejscu" czy  "przechowywać w temperaturze  15 - 25 stopni". Dostosowanie się do zaleceń producenta, zapewni nam trwałość i wysoką jakość leku".

W czasie upałów  apteczka domowa powinna pozostawać  w ciemnym i chłodnym miejscu , które nie jest narażone na nasłonecznienie. W momencie występowania szczególnie wysokich temperatur można niektóre leki przechowywać w lodówce. Dotyczy to zwłaszcza czopków, syropów i witamin. Niedopuszczalne jest zamrażanie leków.

"Ponieważ okres letni sprzyja wyjazdom wakacyjnym, intensywniejszym podróżom, pamiętajmy  o stałych godzinach zażywania leków - dodaje prezes Justyna Pujdak-Osik- sprawdzajmy także czy nasz preparat nie wpływa niekorzystnie na sprawność psychofizyczną i czy jego przyjmowanie nie  jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu".

Ocena artykułu

4.33
z 33 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(22)
4
 
(5)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.33 z 33 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty