Leki przegrywają z otyłością

Leki przegrywają z otyłością

Najnowsze badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dostarczają coraz więcej dowodów na to, że leki, które powinny zabezpieczać przed chorobami serca, mogą nie być skuteczne w terapii osób otyłych.

W obserwacjach brano pod uwagę wpływ statyn i leków hipotensyjnych na częstość występowania chorób serca. Co prawda, nie wykazały one częstszego występowania zawałów i incydentów sercowych, jednak mimo przewlekłego stosowania leków, zauważono niepokojące, trwałe zmiany w budowie naczyń krwionośnych. Stwierdzono jednoznacznie, że nieprawidłowości te są skutkiem znacznej otyłości.

Doniesienia naukowców są szczególnie niepokojące, z uwagi na wzrost populacji dzieci i osób młodych ze znaczną otyłością (Baby Boomers), które od wczesnych lat zażywają leki obniżające ciśnienie krwi, zmniejszające poziom cholesterolu i cukru we krwi. Zdaniem ekspertów, uzasadnione są obawy, iż osoby te będą żyły znacznie krócej niż ich rodzice. Coraz częściej mówi się wręcz o epidemii otyłości, która może spowodować spadek średniej długości życia w świecie zachodnim.

Jedyną skuteczną metodą wydaje się zmiana stylu życia. Godzina aktywności fizycznej dziennie i mniejsza ilości kalorii mogą okazać się znacznie skuteczniejsze, niż przewlekle stosowane leki. Od wieków wiadomo, że łatwiej zapobiegać chorobom niż je leczyć.

Ocena artykułu

4.22
z 46 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(22)
4
 
(18)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.22 z 46 głosów

87%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty