Leczenie toksoplazmozy coraz skuteczniejsze

Toksoplazmoza jest groźną pasożytniczą chorobą. spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Najczęstszą drogą zarażenia jest spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa zawierającego cysty T. gondii. Można się nim zarazić również poprzez kontakt z zwierzętami, najczęściej kotami.
Mimo zakażenia toksoplazmoza może latami nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Jest niezwykle groźna dla kobiet ciężarnych. Ryzyko poronienia lub trwałych wrodzonych wad u dzieci, których matki były zarażone toksoplazmozą, wzrasta kilkukrotnie. Leczenie toksoplazmozy jest bardzo trudne, pasożyt potrafi wytworzyć niezwykle odporne na działanie leków cysty.
Dotychczas stosowane leki, mimo udowodnionej skuteczności, ze względu na dużą toksyczność nie mogą być stosowane powszechnie. Najnowsze badania prowadzone przez amerykańskich naukowców, koncentrują się na przełamaniu mechanizmów obronnych pasożyta. Udało się zidentyfikować sekwencje białek, których zablokowanie może spowodować zatrzymanie mechanizmu tworzenia się cyst. Prawdopodobnie już niedługo uda się wyprodukować substancję, która oszuka pasożyta, zmuszając go do przekształcenia się w formę wrażliwą na leki i działania układu odpornościowego.
Jeśli naukowcom uda się wynaleźć nowy lek przeciwko toksoplazmozie, będzie to bardzo duży sukces. Według obecnych szacunków, w samych tylko Stanach Zjednoczonych ponad 60 milionów osób jest nosicielami tego pasożyta.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Płeć dziecka
Metody zwiększające prawdopodobieństwo urodzenia synka lub córeczki.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Zwiastuny porodu
Jakie charakterystyczne zmiany zachodzą w organiźmie kobiety, które zapowiadają poród.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.