Leczenie toksoplazmozy coraz skuteczniejsze

Leczenie toksoplazmozy coraz skuteczniejsze

Toksoplazmoza jest groźną pasożytniczą chorobą. spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Najczęstszą drogą zarażenia jest spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa zawierającego cysty T. gondii. Można się nim zarazić również poprzez kontakt z zwierzętami, najczęściej kotami.

Mimo zakażenia toksoplazmoza może latami nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Jest niezwykle groźna dla kobiet ciężarnych. Ryzyko poronienia lub trwałych wrodzonych wad u dzieci, których matki były zarażone toksoplazmozą, wzrasta kilkukrotnie. Leczenie toksoplazmozy jest bardzo trudne, pasożyt potrafi wytworzyć niezwykle odporne na działanie leków cysty.

Dotychczas stosowane leki, mimo udowodnionej skuteczności, ze względu na dużą toksyczność nie mogą być stosowane powszechnie. Najnowsze badania prowadzone przez amerykańskich naukowców, koncentrują się na przełamaniu mechanizmów obronnych pasożyta. Udało się zidentyfikować sekwencje białek, których zablokowanie może spowodować zatrzymanie mechanizmu tworzenia się cyst. Prawdopodobnie już niedługo uda się wyprodukować substancję, która oszuka pasożyta, zmuszając go do przekształcenia się w formę wrażliwą na leki i działania układu odpornościowego.

Jeśli naukowcom uda się wynaleźć nowy lek przeciwko toksoplazmozie, będzie to bardzo duży sukces. Według obecnych szacunków, w samych tylko Stanach Zjednoczonych ponad 60 milionów osób jest nosicielami tego pasożyta.

Ocena artykułu

3.66
z 38 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(7)
4
 
(19)
3
 
(6)
2
 
(4)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.66 z 38 głosów

68%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty