Kwas foliowy a choroby układu oddechowego u dzieci
Jak wynika z norweskich badań, niemowlęta, których matki przyjmowały folacynę we wczesnym okresie ciąży, mogą mieć zwiększone ryzyko wystąpienia chorób dróg oddechowych.
Naukowcy zanalizowali dane dotyczące ponad 32 000 dzieci urodzonych w latach 2000 i 2005, których matki były badane pod względem ich nawyków żywieniowych i przyjmowanych witamin oraz minerałów przed i w trakcie ciąży. Okazało się, że niemowlęta, matek suplementujących kwas foliowy w pierwszych trzech miesiącach ciąży, były bardziej zagrożone wystąpieniem astmy lub infekcji układu oddechowego w wieku do 18 miesięcy. Dzieci te były również o 24 procent częściej hospitalizowane z powodu tychże infekcji.
Naukowcy zauważyli, że folacyna oddziałuje na biochemiczny proces zwany metylacją, który to z kolei wpływa na ekspresję genów. Nie przeprowadzono do tej pory kompleksowych badań dotyczących wpływu metylacji na układ odpornościowy i choroby układu oddechowego. Jednakże ostatnie dowody wskazują, że metylacja może odgrywać ważną rolę w rozwoju niektórych komórek układu immunologicznego (limfocytów T) i dzięki temu wpływać na rozwój chorób zapalnych górnych dróg oddechowych we wczesnym dzieciństwie. Wyniki norweskich badań potwierdzają eksperymenty na ciężarnych myszach, które wykazały, że wysoki poziom folacyny zwiększa ryzyko astmy alergicznej u potomstwa.