Kwas foliowy a choroby układu oddechowego u dzieci

Jak wynika z norweskich badań, niemowlęta, których matki przyjmowały folacynę we wczesnym okresie ciąży, mogą mieć zwiększone ryzyko wystąpienia chorób dróg oddechowych.
Naukowcy zanalizowali dane dotyczące ponad 32 000 dzieci urodzonych w latach 2000 i 2005, których matki były badane pod względem ich nawyków żywieniowych i przyjmowanych witamin oraz minerałów przed i w trakcie ciąży. Okazało się, że niemowlęta, matek suplementujących kwas foliowy w pierwszych trzech miesiącach ciąży, były bardziej zagrożone wystąpieniem astmy lub infekcji układu oddechowego w wieku do 18 miesięcy. Dzieci te były również o 24 procent częściej hospitalizowane z powodu tychże infekcji.
Naukowcy zauważyli, że folacyna oddziałuje na biochemiczny proces zwany metylacją, który to z kolei wpływa na ekspresję genów. Nie przeprowadzono do tej pory kompleksowych badań dotyczących wpływu metylacji na układ odpornościowy i choroby układu oddechowego. Jednakże ostatnie dowody wskazują, że metylacja może odgrywać ważną rolę w rozwoju niektórych komórek układu immunologicznego (limfocytów T) i dzięki temu wpływać na rozwój chorób zapalnych górnych dróg oddechowych we wczesnym dzieciństwie. Wyniki norweskich badań potwierdzają eksperymenty na ciężarnych myszach, które wykazały, że wysoki poziom folacyny zwiększa ryzyko astmy alergicznej u potomstwa.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Ciąża a podróż samolotem
Czy podróżowanie samolotem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu...
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.