Kwas acetylosalicylowy może zapobiegać astmie u kobiet

Kwas acetylosalicylowy może zapobiegać astmie u kobiet
W badaniu przeprowadzonym na dużej grupie zdrowych kobiet, przyjmujących niskie dawki kwasu acetylosalicylowego, zaobserwowano zmniejszenie liczby zachorowań na astmę. Zespół naukowców z Harvardu zanalizował wyniki wieloletnich badań, w których wzięło udział 37000 kobiet w wieku 45 lat i starszych – pracownic służby zdrowia, nie chorujących dotychczas na astmę. Kobiety w dwóch grupach wyznaczonych losowo, przyjmowały co drugi dzień 100 mg kwasu acetylosalicylowego bądź placebo.

W ciągu następnych 10 lat, w grupie kwasu acetylosalicylowego stwierdzono mniej przypadków rozpoznania astmy, niż w grupie placebo. Skala redukcji okazała się być podobna u wszystkich kobiet w tej grupie, niezależnie od wieku, palenia papierosów, aktywności fizycznej i poziomu hormonów, wyjątkiem były kobiety cierpiące na otyłość.

Już wcześniej stwierdzono również, że zażywanie kwasu acetylosalicylowego nie redukuje u otyłych kobiet ryzyka wystąpienia udaru mózgu, wywołanego ograniczonym przepływem krwi.

Wśród ekspertów pojawiają się sprzeczne opinie na temat bezpieczeństwa stosowania kwasu acetylosalicylowego w profilaktyce astmy. Uczeni z the Centre for Respiratory Research w Nottingham (Wielka Brytania), zwracają uwagę, że u kobiet zażywających kwas acetylosalicylowy, stwierdzono znacznie zwiększone ryzyko wystąpienia krwawień ze strony przewodu pokarmowego. Kolejne badania wykażą, czy takie ryzyko jest dopuszczalne w prewencji astmy.

Ocena artykułu

4.28
z 29 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(14)
4
 
(12)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.28 z 29 głosów

90%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty