Kwartalnik poświęcony tematyce SM

Kwartalnik poświęcony tematyce SM

Na polskim rynku dostępny jest już nowy kwartalnik „Pozytywny Impuls” - czasopismo w całości poświęcone tematyce związanej ze stwardnieniem rozsianym (SM). To pierwszy magazyn, który powstał w odpowiedzi na „głód” informacji wszystkich tych, którzy potrzebują szeroko pojętej wiedzy na temat tej choroby.

Kwartalnik kierowany jest przede wszystkim do chorych na SM, ich bliskich, środowiska medycznego (lekarze, pielęgniarki), ale również do działaczy organizacji non-profit, instytucji państwowych i samorządowych. Dostarcza wiedzę na temat stwardnienia rozsianego oraz radzi w jaki sposób stawiać czoła chorobie w codziennym życiu. Odnajdziemy w nim najświeższe informacje ze świata nauki, porady specjalistów w dziedzinie medycyny, rehabilitacji, psychologii i prawa. Obrazuje trudną sytuację w jakiej znajdują się polscy pacjenci, ale jednocześnie pomaga przezwyciężać wszelakie bariery, dając pozytywny impuls do zmiany.

W czerwcowym numerze czytelnicy znajdą informacje na temat wyjątkowego Centrum Rehabilitacji dla Chorych na SM w Bornem Sulinowie. Towarzyszący gazecie film przedstawia możliwości współczesnej rehabilitacji: kriokomorę, feedback i wysokiej klasy sprzęt obsługiwany przez odpowiednio przeszkolony personel o najwyższych kwalifikacjach. Centrum w Bornem Sulinowie to wzorcowy, nowoczesny ośrodek będący w stanie sprostać oczekiwaniom każdego chorego na SM, niezależnie od jego możliwości ruchowych, potrzeb i ograniczeń.
W numerze zamieszczone zostały również rozważania chorych i ich próby odpowiedzi na trudne pytania związane z chorobą. Czy obarczać partnera życiowego ciężarem opieki nad nieuleczalnie chorym; czy mówić pracodawcy i kolegom z pracy o chorobie; co robić, by zachować dłużej sprawność?
Pierwszy numer kwartalnika, wydany w marcu br. zawierał między innymi informacje na temat standardów leczenia, rehabilitacji i jakości życia chorych z SM w Europie i w Polsce. Ciekawe wywiady z Umą Aaltonen (chora na SM, pisarka, była europarlamentarzystka) i Markiem Siwkiem (chorym na SM muzykiem zespołu Lombard) pokazały jak znaleźć siłę motywującą do działania. Potwierdzały także, że choroba nie pozbawia możliwości dobrego życia, co więcej pozwala rozwijać się i realizować własne pasje.

Kwartalnik powstał z inicjatywy nowo założonej fundacji Pozytywny Impuls, której misją jest prowadzenie szeroko pojętych działań edukacyjnych w obszarze chorób neurologicznych, przede wszystkim stwardnienia rozsianego.

Pozytywny Impuls można zamówić w prenumeracie wypełniając formularz ze strony internetowej - http://www.pozytywnyimpuls.pl/prenumerata.php.

Stwardnienie rozsiane (łac. Sclerosis Multiplex) jest chorobą neurologiczną, która dotyka w Polsce około 60. tysięcy osób. Jest to choroba bardzo poważna z dolegliwymi konsekwencjami. W porównaniu do innych krajów europejskich polscy chorzy na SM znajdują się w bardzo trudnej sytuacji spowodowanej brakiem Narodowego Programu Leczenia Chorych na SM oraz niewystarczającymi środkami finansowymi przeznaczonymi na podstawową opiekę i odpowiednie leczenie.

Ocena artykułu

3.77
z 35 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(21)
3
 
(4)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.77 z 35 głosów

77%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty