Kompendium wiedzy o suchym kaszlu

Kompendium wiedzy o suchym kaszlu
Spis treści
  1. Różnica pomiędzy kaszlem suchym a mokrym
  2. Suchy kaszel - zagrożenia
  3. Na kaszel – dekstrometorfan

Sezon wzmożonej zachorowalności na przeziębienie oraz grypę jeszcze nie minął. Cały czas słyszymy o nowych zachorowaniach, a przychodnie aż pękają w szwach od nadmiaru chorych pacjentów. Szczególnie nie powinniśmy bagatelizować suchego kaszlu.

Różnica pomiędzy kaszlem suchym a mokrym

Nie wszyscy wiedzą, jakie są różnice pomiędzy kaszlem suchym a mokrym. Temu drugiemu towarzyszy wydzielina, którą musimy wykrztusić. Podczas odkrztuszania bardzo często mamy wrażenie oddzielania się „czegoś” od naszego gardła. W ten sposób układ oddechowy ulega stopniowemu procesowi oczyszczania. Uznaje się, że kaszel mokry jest dla organizmu ludzkiego lepszą opcją. Z jakich względów tak się dzieje? Oczywiście dzięki temu, że wydzielina wydobywa się sukcesywnie z naszego układu oddechowego, dodatkowo pozbywamy się drobnoustrojów, które wywołały stan zapalny. Kaszel mokry różni się od suchego także innym dźwiękiem. Mamy wrażenie, że coś w naszym gardle bulgocze, odrywa się od narządów układu oddechowego. Kaszel suchy jest nieco bardziej uciążliwy. Bardzo często dochodzi do nieprzyjemnego odczucia drapania i duszenia się w tchawicy. Ciągłe pokasływanie jest dla nas niezwykle uciążliwe.

Suchy kaszel - zagrożenia

Kaszel suchy jest nie tylko objawem początków przeziębienia, lecz także może oznaczać astmę, alergię lub nawet być oznaką niewydolności serca. Dlatego też zawsze warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który podejmie stosowną decyzję odnośnie metody poprawy naszego zdrowia. Ataki suchego kaszlu nie pozwalają nam bardzo często zasnąć. Powodują nieprzyjemne odczucie drapania w gardle. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków, mogą pojawić się nieprzyjemne powikłania. Zaliczymy do nich odmę opłucnową, uszkodzenia mięśni i nerwów międzyżebrowych, a nawet złamania żeber. Na szczęście tego typu komplikacje występują dosyć rzadko. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia kaszlu wliczymy infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych. Suchy kaszel może być jednak przyczyną bardziej poważnych chorób. Szczególnie, jeśli męczy nas nieustannie przez kilka tygodni. Osoby palące papierosy również mogą narzekać na ciągłe próby odkrztuszania. Poważnym schorzeniem wywołującym kaszel jest rak płuc. Do naszego układu oddechowego może dostać się także ciało obce. Koniecznie musimy zgłosić się do lekarza, jeśli kaszlowi towarzyszą: omdlenia, odkrztuszanie krwi lub silna duszność. W tego rodzaju przypadkach konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kaszel suchy może zaistnieć w wyniku niektórych operacji neurochirurgicznych lub okulistycznych. Wówczas należy niwelować jego oddziaływanie na organizm, gdyż wzrost ciśnienia w klatce piersiowej jest przyczyną podwyższenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej oraz w czaszce.

Na kaszel – dekstrometorfan

Co powinniśmy przyjmować na suchy kaszel? W przypadku przeziębienia i grypy polecane są preparaty zawierające w swym składzie dekstrometorfan. Informacje o jednym z najskuteczniejszych leków przeczytacie pod linkiem: http://www.gripex.pl/jak-dziala-dekstrometorfan.html. Dekstrometorfan zawiera specjalistyczne substancje, które znacząco łagodzą podrażnienia chorego gardła. Oprócz zapalenia gardła, lek sprawdza się także przy zapaleniu oskrzeli oraz krtani. Zdecydowanym plusem jest skuteczność i szybkość w działaniu. Suchy kaszel potrafi ustąpić już po 15 minutach. Kobiety w ciąży muszą jednak unikać tego rodzaju preparatów. Stosowanie wymienionego powyżej składnika wymaga ostrożności przy prowadzeniu pojazdów. Przypomnijmy: każdy długotrwały kaszel zobowiązuje do konsultacji z lekarzem.

Ocena artykułu

4.29
z 7 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(3)
4
 
(3)
3
 
(1)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.29 z 7 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty