Kobiety są bardziej zagrożone demencją

Kobiety są bardziej zagrożone demencją
Badanie epidemiologiczne przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazało, że kobiety po 90 roku życia, w porównaniu z mężczyznami, są bardziej zagrożone demencją. Wyniki zostały oparte w oparciu o analizę stanu zdrowia 911 osób. W badanej grupie 45% kobiet cierpiało na chorobę Alzheimera, natomiast wśród mężczyzn ten wskaźnik wynosił zaledwie 28%. W czasie badania nie ustalono kiedy pojawiły się pierwsze objawy demencji.

Projekt został przeprowadzony, ponieważ grupa osób żyjących dłużej niż 90 lat szybko rośnie. Jest to bezpośredni skutek rozwoju medycyny i polepszenia warunków życia. W ciągu najbliższych 50 lat ich liczba prawdopodobnie wzrośnie pięciokrotnie. Ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera rośnie wraz z wiekiem. Częstość zachorowań zwiększa się z czasem. W grupie 65-69 letnich osób wynosi około 2%, natomiast w grupie 85-89 wzrasta do 20%. W przeprowadzonym badaniu ustalono, że powyżej 90 roku życia, wśród kobiet ryzyko zwiększa się prawie dwukrotnie w ciągu każdych 5 kolejnych lat życia. Nie stwierdzono istnienia takiej prawidłowości w populacji mężczyzn.

Demencja, której najbardziej znany przykład stanowi choroba Alzheimera, jest groźnym zespołem objawów wywołanym przez chorobę mózgu. Dotychczas nie odnaleziono skutecznego leku na demencję. Terapia polega na próbie spowolnienia postępu degeneracji połączeń nerwowych.

Ocena artykułu

3.73
z 30 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(5)
4
 
(18)
3
 
(3)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.73 z 30 głosów

77%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty