Klimakterium czy menopauza

Klimakterium to zazwyczaj kilkunastoletni okres w życiu kobiety charakteryzujący się stopniowym narastaniem niewydolności hormonalnej jajników. Menopauza natomiast to ostatnie fizjologiczne krwawienie miesięczne po którym nastąpiła co najmniej półroczna-roczna przerwa bez zaistnienia oczywistych przyczyn takich jak ciąża lub laktacja. Ponieważ zanikanie czynności jajników jest procesem zachodzącym w czasie, to klimakterium w życiu kobiety powinno być postrzegane raczej jako stopniowe przejście aniżeli izolowane zjawisko charakteryzowane przez ostatnie krwawienie miesięczne.
Menopauza występuje około 50 r.ż. najczęściej pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Zaprzestanie miesiączkowania pred 45 r.ż. traktowane jest jako przedwczesna menopauza natomiast utrzymywane się krwawień miesięcznych po 55 r.ż. traktować należy jako opóźniona menopauza.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Ciąża pozamaciczna rodzaje i objawy
Ciąża ektopowa to każda ciąża, która rozwija się poza jamą macicy.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Leczenie alergii
Skuteczne leczenie alergii jest skomplikowanym procesem składający się z kilku elementów.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.