Kiedy katar to coś więcej?
Różnica między katarem a zapaleniem zatok jest wyraźna, jednak chwila, kiedy jedno schorzenie zamienia się w drugie, nie jest taka oczywista. Obie przypadłości są dość uciążliwe, jednak zapalenie zatok to o wiele poważniejsza sprawa.
Katar – przyczyny i objawy
Przyczyny kataru mogą być różne, pojawia się on zazwyczaj w wyniku wirusów, które przenoszą się drogą kropelkową lub też jest spowodowany alergią i podrażnieniami. Inną przyczyną nieżytu nosa mogą być zakażenia bakteryjne, które są najbardziej dokuczliwe i niebezpieczne. Katar jest spowodowany stanem zapalnym śluzówki górnych dróg oddechowych, w wyniku których występuje zwiększone wydzielanie wydzieliny, która utrudnia oddychanie. Główne objawy kataru to zatkany nos, popękane naczynka krwionośne w okolicy nosa, uciążliwa wydzielina o różnej konsystencji, trudności w oddychaniu.
Rodzaj wydzieliny jest charakterystyczny dla zakażenia, jeśli jest spowodowane obecnością wirusów, zazwyczaj u chorego pojawia się wodnista, bezbarwna wydzielina, która nieustannie pojawia się w nosie. Podobnie jest w przypadku alergii: wydzielina, która pojawia się w wyniku zakażenia bakteryjnego jest żółtego lub brunatnego koloru, często jest gęsta i kleista, zatyka śluzówki i bardzo utrudnia oddychanie.
Nieżyt nosa zazwyczaj mija w ciągu kilku dni, jego leczenie można przyśpieszyć za pomocą leków obkurczających śluzówkę lub leków sterydowych. Zwykły katar może jednak przeistoczyć się w o wiele poważniejsze schorzenie jakim jest zapalenie zatok.
Zapalenie zatok – jak odróżnić od nieżytu nosa?
Zapalenie zatok pojawia się w wyniku nasilonego kataru, w trakcie którego w obrzęk śluzówek jest tak duży, że zamyka ujście zatok. Śluz pojawiający się w wyniku infekcji jest idealnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów, które atakują układ oddechowy ze zdwojoną siłą. W konsekwencji pojawia się uczucie zapchanych zatok, trudności z pozbyciem się wydzieliny, bóle głowy, zawroty głowy. Uciążliwe jest ciągłe uczucie zalegania wydzieliny w nosie oraz promieniujący ból z zatok, może się pojawiać w obrębie nosa, czoła, szczęki. W trakcie choroby może dojść do stanów podgorączkowych lub gorączkowych, osłabienia oraz wzmożonego zmęczenia. Zapchane zatoki są bardzo uciążliwe, często wydzielina, która się w nich gromadzi, spływa do gardła i tym samym je podrażnia.
Zapalenie zatok może mieć różny przebieg od łagodnego do bardzo poważnego. Od kataru można je odróżnić przede wszystkim przez nasilenie uczucia zatkanego nosa, bólów głowy i twarzy. W przypadku kiedy występuje podwyższona temperatura około 39 stopni Celsjusza, wzmożone bóle twarzy po stronie chorej zatoki, pojawia się ropna wydzielina, a obrzęk zamiast się zmniejszać – nasila się, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Brak specjalistycznej opieki lekarskiej może doprowadzić do przewlekłego zapalenia zatok, które bardzo często powraca i jest niezwykle uciążliwe, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Kiedy wystąpią pierwsze objawy należy udać się do lekarza, wtedy chorobę będzie można zwalczyć w zarodku.