Kasy chorych w Wielkiej Brytanii refundują Nicorette

Brytyjscy lekarze będą mogli przepisywać Nicorette® palaczom, którzy chcą zerwać z nałogiem, na recepty refundowane przez kasy chorych. Zgodnie z tamtejszym systemem refundacji pacjenci o niskich dochodach będą otrzymywać lek za darmo. Decyzja brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia oznacza uznanie korzyści społecznych płynących z terapii preparatami nikotynowymi. "Wiemy, że 70% palaczy chce rzucić palenie. Nikotynowa terapia zastępcza to kuracja skuteczna, która dwukrotnie zwiększa szanse palaczy na sukces. Udostępnienie poprzez refundację zapewni wszystkim palaczom możliwie najszerszy dostęp do tej terapii" - zadeklarowała Yvette Cooper.
Brytyjczycy oszacowali, że finansowanie leczenia preparatami nikotynowymi jest wyjątkowo opłacalne. Dla przykładu, ich efektywność kosztowa jest siedemnastokrotnie wyższa niż w przypadku statyn, stosowanych w chorobie wieńcowej i objętych refundacją zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Wydatki na Nicorette® i podobne preparaty zwrócą się z nawiązką w postaci oszczędności w leczeniu chorób odtytoniowych. W Polsce, gdzie pali 10 milionów osób, mało kto zastanawia się nad opłacalnością kuracji za pomocą plastrów i gum Nicorette®. Preparaty te nie są refundowane przez kasy chorych.
Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło także dopuścić większość preparatów Nicorette® (w tym wszystkie dostępne w Polsce) do sprzedaży pozaaptecznej. Plastry Nicorette® o zawartości nikotyny 10 mg i 15 mg oraz gumę Nicorette® 4 mg będzie można nabyć w supermarketach, sklepach spożywczych, kioskach i innych punktach sprzedaży. Guma Nicorette® 2 mg znajduje się już od kilku lat w sprzedaży ogólnej. Ministerstwo poprzedziło swoją decyzję konsultacjami z 79 organizacjami medycznymi, z których aż 72 uznało wprowadzenie preparatów nikotynowych do sprzedaży pozaaptecznej za celowe i bezpieczne. Minister Zdrowia, Yvette Cooper, uzasadnia tę decyzję następująco: "To absurd, że w supermarketach i kioskach ludzie mogą kupić papierosy, ale nie mogą kupić plastrów lub gum, które pomogą im zerwać z nałogiem". Wielka Brytania nie jest odosobniona w swoich poczynaniach, ponieważ niebawem preparaty nikotynowe będą dostępne w sieci pozaaptecznej w Finlandii i Danii. Wiele innych krajów europejskich jest bliskich podjęcia podobnych decyzji.
Polskie autorytety medyczne również popierają takie decyzje. Prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie potwierdza, że "środki nikotynowej terapii zastępczej są bezpieczne w stosowaniu i sprzedawane w ogólnodostępnej sieci handlowej w wielu krajach". Już w lutym 2000 roku prof. Zatoński wystosował wniosek do Ministerstwa Zdrowia o "wprowadzenie tak szybko jak to możliwe, gumy i plastra Nicorette® do obrotu pozaaptecznego".
Preparaty Nicorette® są używane do łagodzenia dokuczliwych objawów odstawienia nikotyny po rzuceniu palenia. Ich działanie polega na dostarczaniu do organizmu małej, bezpiecznej dawki nikotyny bez szkodliwych substancji zawartych w dymie tytoniowym. Gumy Nicorette® stosuje się kilkakrotnie w ciągu dnia, zależnie od potrzeby. Plaster Nicorette® przykleja się na suchą, nieowłosioną skórę, na przykład na ramieniu, biodrze lub barku. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania gum i plastrów Nicorette® potwierdzają badania kliniczne. Nicorette® i inne preparaty nikotynowe to jedyna grupa leków, które można bezpiecznie stosować przy rzucaniu palenia bez nadzoru lekarza.
Plastry i gumy Nicorette® można nabyć w aptekach bez recepty. W Polsce dostępne są plastry zawierające 10 mg lub 15 mg nikotyny oraz gumy o zawartości 2 mg lub 4 mg.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.