Kasy chorych w Wielkiej Brytanii refundują Nicorette

Kasy chorych w Wielkiej Brytanii refundują Nicorette
Plastry, gumy i spraye Nicorette® oraz inne preparaty nikotynowe stosowane w leczeniu uzależnienia od tytoniu będą w Wielkiej Brytanii refundowane przez kasy chorych (National Health Service). Wkrótce cała gama produktów pojawi się także w sprzedaży pozaaptecznej - w supermarketach, sklepach spożywczych i kioskach. Minister Zdrowia Wielkiej Brytanii, Yvette Cooper ogłosiła obie decyzje 14 marca bieżącego roku.

Brytyjscy lekarze będą mogli przepisywać Nicorette® palaczom, którzy chcą zerwać z nałogiem, na recepty refundowane przez kasy chorych. Zgodnie z tamtejszym systemem refundacji pacjenci o niskich dochodach będą otrzymywać lek za darmo. Decyzja brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia oznacza uznanie korzyści społecznych płynących z terapii preparatami nikotynowymi. "Wiemy, że 70% palaczy chce rzucić palenie. Nikotynowa terapia zastępcza to kuracja skuteczna, która dwukrotnie zwiększa szanse palaczy na sukces. Udostępnienie poprzez refundację zapewni wszystkim palaczom możliwie najszerszy dostęp do tej terapii" - zadeklarowała Yvette Cooper.

Brytyjczycy oszacowali, że finansowanie leczenia preparatami nikotynowymi jest wyjątkowo opłacalne. Dla przykładu, ich efektywność kosztowa jest siedemnastokrotnie wyższa niż w przypadku statyn, stosowanych w chorobie wieńcowej i objętych refundacją zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Wydatki na Nicorette® i podobne preparaty zwrócą się z nawiązką w postaci oszczędności w leczeniu chorób odtytoniowych. W Polsce, gdzie pali 10 milionów osób, mało kto zastanawia się nad opłacalnością kuracji za pomocą plastrów i gum Nicorette®. Preparaty te nie są refundowane przez kasy chorych.

Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło także dopuścić większość preparatów Nicorette® (w tym wszystkie dostępne w Polsce) do sprzedaży pozaaptecznej. Plastry Nicorette® o zawartości nikotyny 10 mg i 15 mg oraz gumę Nicorette® 4 mg będzie można nabyć w supermarketach, sklepach spożywczych, kioskach i innych punktach sprzedaży. Guma Nicorette® 2 mg znajduje się już od kilku lat w sprzedaży ogólnej. Ministerstwo poprzedziło swoją decyzję konsultacjami z 79 organizacjami medycznymi, z których aż 72 uznało wprowadzenie preparatów nikotynowych do sprzedaży pozaaptecznej za celowe i bezpieczne. Minister Zdrowia, Yvette Cooper, uzasadnia tę decyzję następująco: "To absurd, że w supermarketach i kioskach ludzie mogą kupić papierosy, ale nie mogą kupić plastrów lub gum, które pomogą im zerwać z nałogiem". Wielka Brytania nie jest odosobniona w swoich poczynaniach, ponieważ niebawem preparaty nikotynowe będą dostępne w sieci pozaaptecznej w Finlandii i Danii. Wiele innych krajów europejskich jest bliskich podjęcia podobnych decyzji.

Polskie autorytety medyczne również popierają takie decyzje. Prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie potwierdza, że "środki nikotynowej terapii zastępczej są bezpieczne w stosowaniu i sprzedawane w ogólnodostępnej sieci handlowej w wielu krajach". Już w lutym 2000 roku prof. Zatoński wystosował wniosek do Ministerstwa Zdrowia o "wprowadzenie tak szybko jak to możliwe, gumy i plastra Nicorette® do obrotu pozaaptecznego".

Preparaty Nicorette® są używane do łagodzenia dokuczliwych objawów odstawienia nikotyny po rzuceniu palenia. Ich działanie polega na dostarczaniu do organizmu małej, bezpiecznej dawki nikotyny bez szkodliwych substancji zawartych w dymie tytoniowym. Gumy Nicorette® stosuje się kilkakrotnie w ciągu dnia, zależnie od potrzeby. Plaster Nicorette® przykleja się na suchą, nieowłosioną skórę, na przykład na ramieniu, biodrze lub barku. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania gum i plastrów Nicorette® potwierdzają badania kliniczne. Nicorette® i inne preparaty nikotynowe to jedyna grupa leków, które można bezpiecznie stosować przy rzucaniu palenia bez nadzoru lekarza.

Plastry i gumy Nicorette® można nabyć w aptekach bez recepty. W Polsce dostępne są plastry zawierające 10 mg lub 15 mg nikotyny oraz gumy o zawartości 2 mg lub 4 mg.

Ocena artykułu

4.08
z 39 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(18)
3
 
(6)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.08 z 39 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty