Karmienie piersią zapobiega alergiom u dzieci

Karmienie piersią zapobiega alergiom u dzieci
Lekarze często podkreślają zalety karmienia piersią i namawiają mamy do jak najdłuższego utrzymania tego sposobu odżywiania niemowlęcia. Alergolodzy podkreślają, że dzieci długo karmione piersią rzadziej chorują na choroby alergiczne w późniejszym wieku. Wskazuje na to coraz większa liczba badań.

W czasopiśmie Allergy fińscy pediatrzy z Uniwersytetu w Turku podsumowują stan badań nad rolą pokarmu naturalnego w rozwoju układu immunologicznego dziecka. Głównymi autorami artykułu są Ulla Hoppu i Marko Kalliomäki.

Składniki immunologiczne przekazywane niemowlętom to między innymi przeciwciała (ważny element chroniący dziecko przed zakażeniami w pierwszych miesiącach życia), czynniki regulujące odpowiedź układu odpornościowego (zwane immunomodulatorami), czynniki przyspieszające dojrzewanie systemu immunologicznego oraz substancje o działaniu przeciwzapalnym.

Okazuje się jednak, że skład mleka u karmiących kobiet jest różny, gdyż zależy w dużym stopniu od diety i to on decyduje o właściwościach pokarmu chroniących przed chorobami alergicznymi. Najskuteczniejszą redukcję zachorowań na alergie odnotowano u dzieci matek spożywających duże ilości warzyw i owoców oraz tłuszczu roślinnego.

Autorzy pracy zwracają uwagę, że nie wystarczy samo karmienie piersią. Ponieważ składniki pożywienia przenikają do mleka, bardzo ważne jest, jak odżywia się matka. Być może, w przyszłości uda się opracować specjalne diety chroniące potomstwo przed wystąpieniem różnych chorób.

Ocena artykułu

4.41
z 46 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(32)
4
 
(7)
3
 
(2)
2
 
(4)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.41 z 46 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty