Jeden gen odpowiedzialny za wiele chorób

Jeden gen odpowiedzialny za wiele chorób
Naukowcy dokonali fascynującego odkrycia, które może zaowocować poprawą leczenia pacjentów z niektórymi chorobami związanymi z procesem starzenia się.

Naukowcy z Uniwesytetu Illinois w Chicago odkryli, że choroby takie jak artretyzm, miażdżyca, choroba Alzheimera i niektóre typy nowotworów są związane z genem o nazwie p21. Badacze twierdzą, że odkrycie połączenia chorób z jednym genem może spowodować powstanie metod leczenia, których celem byłby gen p21.

Efektem działania genu p21 jest hamowani rozwoju komórki tzn hamuje niekontrolowany wzrost (charakterystyczny dla początkowej fazy nowotworów) uszkodzonych komórek. Gen ten wpływa również na inne geny, kontrolując ich działanie. Na przykład, naukowcy znaleźli około 40 genów znanych z wpływu na wzrost komórki, które są blokowane przez gen p21. Oprócz tego gen p21 pobudza około 50 innych genów, z których co najmniej kilka może być odpowiedzialnych za rozwój nowotworów.

Teraz naukowcy próbują wyjaśnić jak można wpłynąć na gen p21 aby zapobiec lub zwolnić rozwój miażdżycy, choroby Alzheimera lub artretyzmu.

Ocena artykułu

4.54
z 54 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(35)
4
 
(16)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.54 z 54 głosów

94%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty