Jak sprawdzić poziom alkoholu bez alkomatu?
Internetowy kalkulator promili pozwala określić przybliżony poziom alkoholu w organizmie człowieka, a także czas potrzebny na wytrzeźwienie. Jego wynik ma jedynie wartość orientacyjną, bazującą na uśrednionych wartościach, dlatego nie można go traktować jako rzeczywisty. Do sprawdzania faktycznego poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu służy alkomat dowodowy z atestem.
Kalkulator promili - co to jest
Kalkulator promili online, czyli wirtualny alkomat to internetowe narzędzie, które określa przybliżoną zawartość alkoholu we krwi oraz szacunkowy czas potrzebny na wytrzeźwienie. Wynik testu generuje się przez wykorzystanie matematycznego algorytmu. Aby go uzyskać, należy wpisać do internetowej ankiety takie informacje jak: płeć, wzrost, wagę, wiek, typ sylwetki, ilość wypitego alkoholu oraz jego wartość procentową. W formularzu trzeba także zaznaczyć czas i datę rozpoczęcia i zakończenia picia, odpowiedzieć na pytanie ile jedzenia zjadło się w trakcie spożywania a także, jak z dotychczasowych doświadczeń spalało się procentowe trunki (słabo, normalnie, szybko). Należy jednak pamiętać o tym, że kalkulator alkoholu nie może być dowodem trzeźwości. Internetowe narzędzie jest jedynie wskazówką na to, ile dany organizm potrzebuje czasu, aby zneutralizować alkohol z organizmu. Występuje wiele czynników, których licznik promili nie jest w stanie uwzględnić.
Wirtualny alkomat a rzeczywistość
Wynik alkomatu online ma jedynie charakter poglądowy, który należałoby potwierdzić profesjonalnym badaniem. Tylko odczyty z alkomatów dowodowych mogą stanowić dowód w ewentualnej sprawie sądowej. Internetowy kalkulator promili nie jest bowiem w stanie oszacować wpływu takich czynników, jak: przyjmowane leki, dokładną ilość zjedzonych posiłków, palenie papierosów, używki, nastrój, kondycję fizyczną czy precyzyjny czas w jakim dostarczono do organizmu określoną ilość alkoholu.
Alkomat wirtualny - wyniki
Planując podróż autem warto zachować całkowitą wstrzemięźliwość do alkoholu niezależnie od przepisów regulujących dopuszczalną zawartość promili we krwi kierowcy. Największe grono pijanych kierowców to osoby, które dzień wcześniej spożywały alkohol, a następnego dnia, czując się dobrze, wsiadły za kierownicę. Według polskiego prawa kierowca znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Osoba znajdująca się w takim stanie dopuszcza się wykroczenia. Jeżeli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila bądź obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 jest to stan nietrzeźwości i traktowany jest jako przestępstwo (art. 178a. Kodeksu karnego). Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności a nawet pozbawienia wolności do dwóch lat. Kierowcom, którzy wcześniej byli już karani za tego typu przestępstwo może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.