Jak skutecznie leczyć odleżyny?

Jak skutecznie leczyć odleżyny?
Spis treści
  1. Czym są odleżyny?
  2. Jak leczyć odleżyny?
  3. Gdzie szukać pomocy?

Opieka nad osobami obłożnie chorymi, które muszą leżeć jest dość trudna i wyczerpująca. Jak by tego było mało, osoby te, oprócz cierpienia wynikającego z choroby, często cierpią też z powodu odleżyn, które są praktycznie zawsze skutkiem ubocznym długotrwałego leżenia w jednej pozycji. Istnieją specjalne materace, które zmniejszają ryzyko wystąpienia odleżyn, ciężko jednak wyeliminować to całkowicie. Jak więc leczyć odleżyny skutecznie?

Czym są odleżyny?

Najpierw ustalmy, czym w ogóle są odleżyny i kiedy się pojawiają. Otóż według medycznej definicji, odleżyny to miejscowa martwica tkanej, które przylegają do wypukłych części kości i pojawiają się, gdy przez długi czas uciskane są naczynia żylne i tętnicze, przez co do tych tkanek nie dopływa krew. Na początku odleżyny przybierają formę bolącego rumienia, który z czasem staje się coraz boleśniejszy i coraz bardziej się zmienia i pogłębia. To właśnie w tej pierwszej fazie powstawania odleżyn możemy je leczyć, później jest to bardzo utrudnione. Dlatego też nigdy nie lekceważmy pierwszych objawów, nawet gdyby nie były bardzo uciążliwe. Oczywiście osoba obłożnie chora nie jest w stanie dostrzec pierwszych, ledwo zauważalnych odleżyn, powinien więc to zrobić jej opiekun, poprzez regularne oglądanie miejsc narażonych na odleżyny. Im są one głębsze i rozleglejsze, tym trudniej się ich pozbyć.

Jak leczyć odleżyny?

Ponieważ odleżyny mogą powstawać z różnych przyczyn, w ich leczeniu trzeba zadbać nie tylko o częste zmienianie opatrunków, ale też pozycji osoby leżącej przynajmniej co dwie godziny. Ważne jest też zadbanie o stan emocjonalny takiej osoby, higienę osobistą, właściwie odżywianie oraz o wspomniany już wcześniej materac, najlepiej zmiennociśnieniowy lub gąbkowy „jeż”. W zapobieganiu powstawania odleżyn ważna jest też profilaktyka. Chodzi o wcześniejsze zabezpieczenie miejsc szczególnie narażonych na odleżyny, czyli okolice kości krzyżowej, kostki, pięty i pośladki. Pomóc w tym mogą opatrunki hydrokolidalne, które utrzymują właściwą wilgotność (nie za małą i nie za dużą), co sprzyja gojeniu odleżyn lub zapobiega ich powstawaniu, a także uniemożliwiają dostęp do rany bakteriom i drobnoustrojom z zewnątrz. Nowoczesne opatrunki na odleżyny są wodoodporne, antyalergiczne i w pełni bezpieczne. Pamiętajmy jednak, że trzeba je dopasować do wielkości rany i stopnia zaawansowania odleżyn. Leczenie odleżyn trzeba oczywiście konsultować z lekarzem, warto też dowiedzieć się, czy specjalistyczne opatrunki, które zamierzamy kupić, nie są przynajmniej częściowo refundowane.

Gdzie szukać pomocy?

Nie ulega wątpliwości, że zarówno dla osoby obłożnie chorej, jak i jej opiekuna, taka sytuacja jest trudna. Wymaga od obu stron zrozumienia, cierpliwości i pozytywnego nastawienia. Kwestia odleżyn jest czymś, co prędzej czy później wyniknie przy osobie stale leżącej. Warto więc już wcześniej dowiedzieć się, czym są i jak leczyć odleżyny oraz gdzie można kupić sprawdzone i niedrogie opatrunki.

Ocena artykułu

3.5
z 10 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(1)
4
 
(6)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.5 z 10 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty