Jak rozwiązać problemy opiekunów osób chorych na schizofrenię?

- Charakterystyka opiekuna, czyli kim jest filar skutecznej terapii
- Praca na drugi etat
- „Policja lekowa” - podstawowa bolączka opiekunów
- LAI rozwiązaniem problemu opiekunów
Codzienność z osobą chorą na schizofrenię jest sporym wyzwaniem. Opieka nad pacjentem zajmuje około 34 godziny tygodniowo, czyli niemal cały etat, a w większości opiekunami są osoby czynne zawodowo.
Charakterystyka opiekuna, czyli kim jest filar skutecznej terapii
Opiekunem chorego na schizofrenię jest zazwyczaj członek rodziny pacjenta. Jest to osoba, która bierze czynny udział w procesie diagnostycznym (często dzięki niej możliwe jest postawienie właściwego i co ważne – wczesnego rozpoznania) i leczniczym, jak również udziela niezbędnego wsparcia i pomocy na co dzień.
Dla uściślenia charakterystyki można dodać, że zgodnie z badaniami sondażowymi rolę tę przejmują zwykle kobiety (niemal 80% opiekunów to matki, żony czy partnerki chorego).
Praca na drugi etat
Codzienność z osobą chorą na schizofrenię jest sporym wyzwaniem. Współchorobowość dotyczy nie tylko obciążenia psychicznego, ale również reorganizacji dotychczasowego życia. Warto nadmienić, że opieka nad pacjentem zajmuje około 34 godziny tygodniowo, czyli niemal cały etat, a w większości opiekunami są osoby czynne zawodowo.
Jakkolwiek następstwa wykonywanej funkcji mają wymiar obiektywny, mierzalny przykładowo utratą potencjalnych dochodów, to zazwyczaj jednak ten subiektywny, którego zmierzyć nie sposób, jest nieporównywalnie bardziej obciążający.
Sprawowanie opieki nad przewlekle chorym niesie ze sobą wiele wyrzeczeń, wymaga znacznego zaangażowania i nierzadko przedłożenia własnych potrzeb nad potrzeby pacjenta. Długotrwały stres, ogrom obowiązków i przytłaczająca odpowiedzialność za losy bliskiego mogą skutkować obniżeniem jakości życia, a w odległej perspektywie pojawieniem się objawów lękowych i depresyjnych. Niezwykle istotne jest, aby opiekunowie w natłoku codziennych obowiązków potrafili znaleźć również czas na realizację własnych potrzeb, pielęgnowanie zainteresowań czy rozwijanie pasji.
Najbliżsi pacjenta zmagają się z wieloma wyzwaniami: od prozaicznych, dotyczących organizacji podstawowych aktywności chorego, poprzez stygmatyzację społeczną, a także problem „policji lekowej”.
„Policja lekowa” - podstawowa bolączka opiekunów
Terminem „policja lekowa” określa się postawę opiekunów zdominowaną przez ciągłe kontrolowanie pacjenta pod kątem regularności przyjmowania leków doustnych. Bez wątpienia jest to jeden z podstawowych problemów towarzyszących opiece nad chorym na schizofrenię, a w ocenie osób ją sprawujących, jest tym najbardziej uciążliwym.
Nawroty schizofrenii - dowiedz się więcej w serwisie Zdrowie Psychiczne
LAI rozwiązaniem problemu opiekunów
Kwestia „policji lekowej” może być rozwiązana poprzez zastosowanie LAI, czyli długodziałających leków przeciwpsychotycznych. LAI to leki przeciwpsychotyczne podawane w formie iniekcji. Zastrzyki wykonywane są przez personel medyczny co kilka tygodni, zatem problem monitorowania skrupulatności przyjmowania leków doustnych odchodzi w zapomnienie.
Niewątpliwie taka forma terapii, oprócz oczywistych, udokumentowanych korzyści, takich jak wydłużenie czasu remisji, czy redukcja ilości hospitalizacji w oddziałach psychiatrycznych, ma ogromny wpływ na życie opiekunów. LAI dają im możliwość wygospodarowania czasu dla siebie i zmniejszają niepokój związany z ciągłym kontrolowaniem pacjenta.
Artykuł sponsorowany
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.