Jak radzić sobie z objawami grypy...

Tymczasem choroba przeziębieniowa (pot. przeziębienie) manifestuje się wieloma, niekiedy bardzo uciążliwymi, objawami, na przykład gorączką, nieżytem błony śluzowej nosa (czyli katarem), z towarzyszącym uczuciem zatkania nosa, zapaleniem górnych dróg oddechowych, kaszlem, czasem bólami gardła lub głowy. Jej najczęstszą przyczyną jest zakażenie wirusami wykazującymi szczególne powinowactwo do błony śluzowej górnych dróg oddechowych i nosa. Występowanie przeziębień ma sezonowy charakter i niekiedy rozprzestrzenia się, osiągając rozmiary epidemii. Wirus może wniknąć do naszego organizmu nie tylko z kropelkami śluzu rozpylonymi w powietrzu w czasie kichania przez osoby chore, ale również przenoszony na dłoniach lub przedmiotach. Zatem pierwotna profilaktyka takich zachorowań powinna polegać między innymi na unikaniu - o ile to możliwe - w okresach epidemii skupisk ludzi, częstym myciu rąk, dbaniu o dobry stan ogólny zdrowia. Niestety, zaledwie 6% respondentów ma tego świadomość.
Objawy przypominające chorobę przeziębieniową mogą towarzyszyć grypie, przed którą można chronić się już bardziej aktywnie poprzez coroczne szczepienia profilaktyczne. Jeżeli jednak już zapadniemy na zdrowiu i wszystko wskazuje na nie powikłane przeziębienie, zazwyczaj stajemy przed pytaniem, jak sobie pomóc? Nie ma prostych metod pozbycia się wirusów z organizmu, czyli usunięcia przyczyny choroby. Osoby w dobrym stanie ogólnym i nieobciążone innymi chorobami mają do dyspozycji leki, w tym leki dostępne bez recepty, które choć nie wyeliminują wirusa, ułatwią przetrwanie przeziębienia w lepszej formie, być może nawet bez przerywania pracy.
Na rynku dostępne są preparaty jedno, dwu i wieloskładnikowe. Leki jednoskładnikowe z założenia oddziałują na jeden, maksymalnie dwa, objawy przeziębienia. Na przykład zmniejszają gorączkę, bóle i objawy zapalenia, ale nie poprawiają drożności nosa i nie łagodzą kaszlu. Tymczasem leki złożone zawierają składniki, które mogą łagodzić większość dolegliwości poprawiając komfort pacjenta i jego codzienne funkcjonowanie. Uzyskanie tego efektu przy pomocy leków prostych wymaga jednoczesnego zastosowania różnych preparatów (np. przeciwgorączkowego + antyhistaminowego + przeciwkaszlowego lub wykrztuśnego), wymaga większego zaangażowania czasowego pacjenta i zwykle jest bardziej kosztowne. Istnieje też większa szansa pomyłki zarówno w częstości przyjmowania leków, jak i stosowania odpowiednich (terapeutycznych) dawek poszczególnych preparatów. Stosując gotowy lek złożony nie musimy martwić się, że zabraknie nam jednego ze składników terapii. Dlatego tak ważny jest wybór preparatu, aby wykazywał skuteczność w łagodzeniu objawów choroby i cechował się małą ilością działań niepożądanych. Pewna liczba powszechnie znanych preparatów znajduje zastosowanie w oparciu o obiegowe opinie, a tak naprawdę leki te nie wpływają w istotny i dowiedziony sposób na przebieg choroby, ani na stopień nasilenia objawów. Nie poprawiają nawet samopoczucia. Tymczasem wg IQS and Quant Group prawie aż 60% społeczeństwa nie dowierza efektywności preparatów wieloskładnikowych wyrażając opinię, że leki tradycyjne, zwalczające pojedyncze objawy, są bardziej skuteczne od leków złożonych, likwidujących wszystkie objawy.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Zwiastuny porodu
Jakie charakterystyczne zmiany zachodzą w organiźmie kobiety, które zapowiadają poród.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.