Jabłka i ryby zmniejszają ryzyko astmy

Angielscy naukowcy zauważyli, że dzieci kobiet jedzących w czasie ciąży duże ilości jabłek i ryb, rzadziej zapadają na choroby alergiczne i astmę. W trakcie trwania badań obserwowano również wpływ innych pokarmów, ale nie znaleziono równie silnej korelacji pomiędzy ryzykiem zachorowania, a częstością ich spożywania. Nie wykazano korzystnego wpływu soków owocowych, warzyw, produktów pełnoziarnistych, nabiału lub produktów niskotłuszczowych. Do badań zakwalifikowano 1212 niemowląt, których matki wypełniały specjalny kwestionariusz żywieniowy rejestrujący wszystkie produkty spożywane w trakcie trwania ciąży. Gdy dzieci osiągnęły wiek 5 lat, powtórzono badania. Wykonano testy alergiczne i sprawdzono wydajność płuc. Poproszono także o wypełnienie ankiety dotyczącej chorób dróg oddechowych, alergii i przyzwyczajeń żywieniowych pociech. Wyniki sugerują, że największy wpływ na zdrowie układu oddechowego dzieci. ma dieta matek w okresie ciąży. Duże znaczenie jabłek i ryb należy tłumaczyć dużą zawartością flawonoidów i kwasów omega-3.
Flawonoidy są naturalnymi substancjami powstającymi w roślinach, Zwłaszcza skórka jabłek jest ich bogatym źródłem. Pełnią rolę antyoksydantów, pomagają w usuwaniu wolnych rodników. Kwasy omega-3, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.