Ibuprofen zmniejsza skuteczność kwasu acetylosalicylowego

Ibuprofen zażywany razem z kwasem acetylosalicylowym, zmniejsza jego skuteczność w leczeniu chorób serca. Wynika tak z badań opublikowanych w amerykańskim The Journal of Clinical Pharmacology. Osoby zagrożone zawałem serca i leczone z powodu niewydolności serca, zażywają profilaktycznie małe ilości kwasu acetylosalicylowego aby zapobiec tworzeniu się groźnych skrzepów we krwi. Jest to bardzo tania kuracja, bezpieczna i o udowodnionej skuteczności.
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały istnienie interakcji pomiędzy ibuprofenem, popularnym lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym dostępnym bez recepty a kardiologicznymi dawkami kwasu acetylosalicylowego. Ibuprofen, mimo że ma podobnie skuteczne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, nie zmniejsza ryzyka tworzenia skrzepów. Ponadto, potrafi zmniejszać lub całkowicie eliminować kardioprotekcyjne właściwości kwasu acetylosalicylowego. Nie wiadomo jeszcze czy stwarza to zagrożenie dla życia, ale w obecnej chwili FDA - amerykański urząd nadzorujący bezpieczeństwo leków, zaleca lekarzom przestrzeganie pacjentów leczonych kwasem acetylosalicylowym przed zażywaniem medykamentów zawierających ibuprofen. Leki przeciwbólowe, ze względu na łatwą dostępność, są często nadużywane. Niestety wciąż brakuje dostatecznych informacji o interakcjach, które wywołują. Ważne jest aby w czasie wizyty u lekarza, poinformować go o wszystkich przyjmowanych lekach, także tych wydawanych bez recepty.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.