Hormony płciowe skuteczne w leczeniu udaru mózgu

Wiadomo, że u kobiet przed menopauzą choroba niedokrwienna serca występuje bardzo rzadko, ponieważ produkowane przez jajniki estrogeny chronią ścianę naczyń przed rozwojem miażdżycy. Wykazano, że ustanie czynności jajników w okresie klimakterium zbiega się ze zwiększeniem częstości występowania choroby wieńcowej.
Zespół anestezjologów i neurologów z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore w Stanach Zjednoczonych przeprowadził badanie, w którym oceniano wpływ dożylnego podawania estrogenów zwierzętom z udarem mózgu. Wyniki badania opublikowano na łamach jednego z ostatnich numerów Stroke.
W grupie zwierząt otrzymujących estrogeny zaobserwowano zmniejszenie wielkości obszaru udaru mózgu w porównaniu z grupą kontrolną nieleczoną hormonami płciowymi. Wykazano, że podanie estrogenów zwierzętom z udarem mózgu powodowało zwiększenie przepływu mózgowego krwi już po 10 minutach.
Wyniki badania wskazują, że zastosowanie estrogenów może zmniejszać niedokrwienie mózgu u osobników z udarem mózgu. Niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań oraz dokładna ocena skuteczności i bezpieczeństwa stosowania hormonów u ludzi.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.