Homocysteina- jak ważna?

Homocysteina- jak ważna?

Poza cholesterolem jest jeszcze inny czynnik ryzyka występowania chorób serca -  homocysteina. Podwyższony poziom tego aminokwasu wiąże się ze wzrostem ryzyka zawału serca i udaru. Kluczowym pytaniem jest, czy obniżenie poziomu homocysteiny we krwi zmniejszy prawdopodobieństwo tych chorób.

Dobrą wiadomością jest fakt, że poziom homocysteiny może być regulowany przy pomocy diety. Istnieją trzy zasadnicze składniki odżywcze pomagające zmniejszyć nadmiar aminokwasu we krwi:

  • kwas foliowy, obficie występujący w warzywach o jadalnych, zielonych liściach, pomarańczach i zbożach;
  • witamina B-6, znajdująca się w wielu pokarmach m.in. w bananach i zbożach;
  • witamina B-12, która występuje prawie wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego jak mięso, drób, ryby i jajka, a także w zbożach.

Te składniki pomagają utrzymać właściwy poziom homocysteiny poprzez metabolizm w inne substancje, które nie wiążą się z chorobami serca.

Badania wykazują, że większość ludzi spożywa za mało tych składników odżywczych. Zaleca się przyjmowanie dziennie 400 mikrogramów kwasu foliowego, ilości znajdującej się w filiżance zboża, soku pomarańczowego lub połowie filiżanki soczewicy, a także w 6 kiełkach szparaga i 2 kromkach pełnoziarnistego chleba.

Wskazania odnośnie dziennego spożycia witaminy B-12 wynoszą 2.4 mikrograma, jest to ilość znajdująca się w piersi kurczaka, jajku na twardo czy filiżance jogurtu. Witaminy B-6 powinno się przyjmować od 1.3 do 1.7 miligramów na dobę, tj. pieczonego ze skórką ziemniaka lub banana.

Dla pewności, że przyjmujesz właściwą ilość witamin i kwasu foliowego, możesz zażywać witaminy B-kompleks.

Normalny poziom homocysteiny waha się między 1 a 10 mmol/ l, jednak w przeciwieństwie do cholesterolu specjaliści nie określili bezpiecznego poziomu aminokwasu.

Nadal jest za mało dowodów stwierdzających skuteczność ogólnych badań przesiewowych w określaniu podwyższonego poziomu homocysteiny. Jednak taki test może być korzystny dla osób, w których rodzinie występowała wcześniej choroba nidokrwienna lub zawał serca.

Ocena artykułu

4.07
z 54 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(19)
4
 
(24)
3
 
(8)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.07 z 54 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty