Hemoroidy: przyczyny, objawy, leczenie

Hemoroidy: przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści
  1. Weryfikacja objawów
  2. Skuteczne leczenie

Osoby, które nigdy nie miały problemów z hemoroidami mogą ulegać złudzeniu, że to problem stosunkowo rzadki i nieco rozdmuchany. Tymczasem tryb życia jaki prowadzi większość z nas sprawia, że coraz więcej ludzi znajduje się w grupie ryzyka. Przyczyny powstawania hemoroidów rozpoznane są od dawna. To między innymi: niewłaściwa dieta uboga w błonnik pokarmowy za to bogata w kawę, alkohol i ostre przyprawy; zaburzenia odżywiania związane z nadużywaniem środków przeczyszczających; zaburzenia perystaltyki jelit przejawiające się naprzemiennymi zaparciami i biegunkami czy ciąża. Te i wszystkie inne przyczyny hemoroidów są na tyle dobrze rozpoznane i opisane, że wdrażając odpowiednią profilaktykę możemy uniknąć wielu przykrych objawów.

Weryfikacja objawów

Oczywiście są zdarzenia losowe, jak operacje w obrębie krocza/odbytu czy nagły wysiłek fizyczny, których ubocznym skutkiem jest pojawianie się hemoroidów i wtedy nie ma już mowy o zapobieganiu – jest wyłącznie o leczeniu. Pierwsze objawy choroby hemoroidalnej są łatwe do zauważenia: uszkodzona śluzówka odbytu skutkuje krwawymi śladami na papierze toaletowym. Pojawia się świąd i ból podczas wypróżniania się. Te banalne acz uciążliwe (i dla niektórych wstydliwe…) objawy warto skonsultować z lekarzem, żeby wykluczyć inne źródło dolegliwości. Jak wiemy, podobne objawy mogą pojawić się w przypadku stanów zapalnych jelita grubego, z którymi nie ma żartów. Jeśli nie mamy pewności czy ślady krwi są wskazanego pochodzenia, czy może jest to krew w stolcu – wykonajmy badanie na krew utajoną. Negatywny wynik utwierdzi nas w przekonaniu, że mamy do czynienia z krwawiącymi hemoroidami, których leczenie jest proste i skuteczne.

Skuteczne leczenie

Nowoczesne leczenie hemoroidów we wczesnej fazie zasadza się na dwóch rodzajach preparatów: prym wiodą kremy i czopki. Zmniejszają obrzęk, działają przeciwbólowo i chronią przed dalszą maceracją śluzówki, dzięki czemu kolejne nawroty choroby hemoroidalnej są rzadsze i mniej bolesne. Warto mieć w domowej apteczce preparat na hemoroidy także wtedy, kiedy po prostu ukończyło się czterdziesty rok życia, a wykonywana praca ma charakter siedzący. Objawy hemoroidów mogą pojawić się w każdej chwili wydatnie uprzykrzając życie. Więcej informacji na temat nowoczesnych preparatów na hemoroidy.

Ocena artykułu

4.71
z 7 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(5)
4
 
(2)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.71 z 7 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty