Grzybica paznokci - jak skutecznie wyleczyć?

Grzybica paznokci - jak skutecznie wyleczyć?
Spis treści
  1. Od czego rozpocząć leczenie?
  2. Jakie są sposoby leczenia grzybicy paznokci?
  3. Jak działa laser Lunula?
  4. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem terapii?

Grzybica paznokci jest trudna do wyleczenia. Pozostawiona sama sobie może rozprzestrzenić się na kolejne paznokcie, a nawet przenieść się na paznokcie dłoni. Tradycyjne leczenie grzybicy paznokci jest długotrwałe i często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Czy są sposoby na zwalczenie problemu? Są i to coraz skuteczniejsze.  
Sygnałem ostrzegawczym jest zmiana zabarwienia paznokcia. Może zmienić kolor
z różowego na żółty, zielonkawy lub brązowy. Zazwyczaj płytka paznokciowa traci swoją przejrzystość, staje się matowa i grubieje. Może być bardzo osłabiona, krucha,
z poszarpanymi krawędziami. Ból spowodowany grzybicą paznokci może sprawiać dyskomfort przy chodzeniu lub wykonywaniu prac rękami. Co jest nie bez znaczenia, wygląd paznokci staje się nieestetyczny. – tłumaczy Jadwiga Matla-Stodolna, lekarz specjalista dermatolog w Ośrodku leczniczo-rehabilitacyjnym NATURA oraz FootMedica Klinika Zdrowej Stopy i dodaje – Jednak ten aspekt blednie w obliczu zagrożenia zakażenia grzybicą innej osoby, najczęściej z bliskiego otoczenia chorego.

Od czego rozpocząć leczenie?

Przede wszystkim od wizyty u dermatologa. Pamiętajmy, że domowe sposoby są nieskuteczne, a leczenie musimy zacząć od konsultacji w gabinecie dermatologa, który powinien wykonać badanie mykologiczne. Badanie to polega na pobraniu próbek zmian chorobowych, które następnie poddaje się badaniu pod mikroskopem, a następnie hodowli. Jeżeli z materiału zostaje wyhodowany grzyb, oznacza to, że pacjent zmaga się
z grzybicą. Jest to ważne badanie, ponieważ wskaże rodzaj grzyba i specjalista będzie mógł dobrać odpowiednią terapię. – dodaje dermatolog z kliniki FootMedica. Leczenie grzybicy paznokci jest długotrwałe, a niedoleczona prowadzi do częstych nawrotów choroby.

Jakie są sposoby leczenia grzybicy paznokci?

Leki miejscowe są dostępne w formie lakierów i maści. Zazwyczaj są uzupełnieniem terapii farmakologicznej, a stosowane samodzielnie najczęściej nie poprawiają stanu płytki paznokciowej. Z kolei leczenie doustne chociaż przynosi efekty, bardzo obciąża wątrobę i cały organizm. Warto dodać, że kuracje lekami doustnymi są wielomiesięczne.
W zależności od rodzaju grzyba i dobranej terapii farmakologicznej leczenie może trwać nawet pół roku. – twierdzi dr Matla-Stodolna. Coraz popularniejszą metodą leczenia grzybicy paznokci są zabiegi naświetlenia promieniem lasera. Jednym z nich jest zabieg laserem Lunula, który cieszy się dużą skutecznością. Terapia laserem Lunula jest alternatywą dla wielomiesięcznych kuracji farmakologicznych - kosztownych i obciążających organizm. Laser jest odpowiedni zarówno dla osób młodych, które pragną szybko i skutecznie pozbyć się problemu, jak również dla osób starszych, które wolą uniknąć leczenia doustnego i łączenia leków przeciwgrzybicznych z innymi lekami. Laser Lunula polecany jest również dla osób, które potrzebują pomocy w regeneracji i odmłodzeniu płytki paznokciowej. – opowiada dermatolog Matla-Stodolna

Jak działa laser Lunula?

Laser Lunula jest urządzeniem o niespotykanej, innowacyjnej skuteczności w leczeniu chorób paznokci. Jest to zimny laser, który łączy w sobie dwie fale o różnej długości: 405 nm i 635 nm. Pierwsza z nich działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo, druga z kolei pobudza procesy immunologiczne organizmu. Dwie wiązki światła: czerwona i niebieska, poprzez obroty naświetlają całe zmienione chorobowo paznokcie, działając również na wały i macierz paznokcia. Światło lasera przenika przez płytkę, nie uszkadzając ani paznokcia ani otaczającej go skóry, zabijając grzyby znajdujące się pod płytką paznokcia. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i powtarza się w odstępach około tygodnia, na ogół czterokrotnie. Po kilku zabiegach laserem Lunula paznokcie wracają do dawnej formy – są jasne, proste i wyglądają estetycznie.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem terapii?

Zabiegi powinny być wykonywane w profesjonalnym gabinecie podologicznym lub dermatologicznym. Ich zastosowanie nie wymaga wcześniejszego badania mykologicznego. Natomiast bardzo wskazane jest fachowe oczyszczenie frezem płytki paznokciowej i wykonanie sterylizacji skarpet i obuwia ozonem w specjalnej komorze, aby nie dopuścić do powtórnego zakażenia. – przestrzega dr Jadwiga Matla-Stodolna i dodaje – U niektórych pacjentów ważne jest równoległe leczenie chorób towarzyszących. Warto pamiętać, że na efekty leczenia musimy poczekać. Terapia laserem Lunula umożliwia stopniowy wzrost zdrowych paznokci. W normalnych warunkach paznokcie rąk rosną 5-6 miesięcy, a paznokcie stóp 12 – 18 miesięcy. Bardzo istotna jest systematyczna kontrola po 3 i 6 miesiącach oraz współpraca z podologiem w zakresie pielęgnacji.

Ocena artykułu

4.57
z 7 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(4)
4
 
(3)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.57 z 7 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty