Grypa wzmacnia natarcie

Niespotykany wzrost zachorowań
Najwięcej przypadków zgłoszeń zanotowano w województwie mazowieckim (ponad 60 tysięcy), śląskim (ponad 50 tysięcy) oraz łódzkim i małopolskim (odpowiednio ponad 24 i 20 tysięcy). Praktycznie w każdym rejonie kraju odnotowano w pierwszym tygodniu marca wzrost liczby zachorowań bądź podejrzeń o zachorowanie na grypę w stosunku do sumy za ostatni tydzień lutego. Tak wynika z najnowszego sprawozdania - tygodniowego meldunku Instytutu Naukowo Badawczego Państwowego Zakładu Higieny, który otrzymuje bieżące informacje zebrane z lokalnych ośrodków stacji sanitarno epidemiologicznych.
Więcej osób w szpitalach
Wzrosła też liczba osób skierowanych do szpitala z powodu grypy lub jej podejrzenia. O ile w drugim tygodniu lutego zanotowano 185 takich przypadków, a w czwartym 200, to w pierwszym tygodniu marca było ich już 592. Najwięcej w województwie mazowieckim (209) oraz śląskim (106). Znakomita większość skierowań (prawie 80%) była związana z podejrzeniem zaistnienia groźniejszych powikłań, tj. zapalania płuc i/lub oskrzeli.
Pierwsze objawy
Wobec dynamicznego wzrostu fali zachorowań nie można lekceważyć żadnych objawów. Infekcja grypowa pojawia się nagle. W ciągu kilku godzin samopoczucie chorego ulega gwałtownemu pogorszeniu. Temperatura ciała szybko rośnie, zwykle przekraczając 39°C. Gorączce towarzyszą często dreszcze i poty. Najwyższa gorączka występuje zazwyczaj w ciągu doby od pojawienia się pierwszych objawów. Czasem o grypie dają znać takie objawy jak: brak apetytu, mdłości, wymioty. Zwykle jednak objawia się ona w postaci bólów głowy, mięśni i stawów. Dodatkowo tym dolegliwościom, podobnie jak przy przeziębieniu, towarzyszy ból gardła oraz suchy, napadowy kaszel.
Zwalczanie objawów
Brak odpowiedniej reakcji, "przechodzenie" grypy może doprowadzić do ostrych powikłań. Zatem najczęściej, już przy pierwszych objawach, sięgamy po dostępne bez recepty preparaty. Należy tu pamiętać, że okres samoleczenia nie powinien trwać dłużej niż 3-4 dni, a stosowanie środków dostępnych bez recepty powinno być konsultowane z farmaceutą oraz poprzedzone zapoznaniem się z informacją o danym leku na ulotce bądź jego opakowaniu. Warto natomiast w tym czasie, właśnie ze względu na wielość objawów grypy, sięgać po nowoczesne preparaty wieloskładnikowe, które zwalczają jednocześnie bóle, gorączkę, katar i kaszel.
(*) Źródło danych: Państwowy Zakład Higieny (www.pzh.gov.pl)
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Prezerwatywa i jej prawidłowe zakładanie
Jak prawidłowo zakładać prezerwatywę aby skutecznie spełniała ona swoje funkcje.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.