Grypa w natarciu
Wysoka liczba zachorowań
Tylko w pierwszej połowie lutego 2003 r. zanotowano ogółem 51 835 przypadków zachorowań bądź podejrzenia zachorowań na grypę. W całym styczniu natomiast było ich mniej - 39 603. O ile w skali całego kraju w drugim tygodniu lutego zauważalny jest minimalny spadek zachorowań, to jednak ta prawidłowość nie musi się utrzymać - w poszczególnych województwach zanotowano w tym okresie znaczny wzrost zachorowań na grypę oraz ich podejrzeń.
Do tej pory największym siedliskiem grypy były województwa Polski południowej, a szczególnie województwo małopolskie. Tam w ciągu pierwszych dwóch tygodni lutego zachorowało lub było podejrzanych o zachorowanie na grypę 22 450 osób. Wysoki wskaźnik zachorowań w tym okresie odnotowano również w województwie opolskim i śląskim, gdzie stwierdzono odpowiednio: 6 827 i 3 612 przypadków.
Teraz fala zachorowań przypuszczalnie może przenieść się w kierunku Polski środkowej i północnej. Obecnie najbardziej zagrożone wydaje się województwo wielkopolskie. W pierwszym tygodniu lutego stwierdzono tam 879 przypadków zachorowań na grypę lub podejrzeń zachorowań na nią, podczas gdy już w drugim tygodniu lutego zgłosiło się ich ponad dwa razy więcej - 2 106 osób. Stan zagrożenia utrzymuje się w województwie łódzkim, gdzie w pierwszej połowie lutego odnotowano łącznie 3 133 przypadki. Rośnie też zachorowalność w województwach: lubuskim, warmińsko - mazurskim (tutaj w pierwszym tygodniu lutego nie zanotowano żadnego zachorowania) oraz zachodniopomorskim.
Wzrosła też liczba osób skierowanych do szpitala z powodu grypy lub jej podejrzenia. W pierwszym tygodniu lutego zanotowano 28 przypadków, natomiast już w drugim tygodniu lutego ponad 650% więcej - 185 zgłoszeń. Najwięcej było ich w województwie małopolskim oraz wielkopolskim. W styczniu ogółem w szpitalach znalazło się z tego powodu 64 pacjentów.