Grypa w natarciu

Wysoka liczba zachorowań
Tylko w pierwszej połowie lutego 2003 r. zanotowano ogółem 51 835 przypadków zachorowań bądź podejrzenia zachorowań na grypę. W całym styczniu natomiast było ich mniej - 39 603. O ile w skali całego kraju w drugim tygodniu lutego zauważalny jest minimalny spadek zachorowań, to jednak ta prawidłowość nie musi się utrzymać - w poszczególnych województwach zanotowano w tym okresie znaczny wzrost zachorowań na grypę oraz ich podejrzeń.
Do tej pory największym siedliskiem grypy były województwa Polski południowej, a szczególnie województwo małopolskie. Tam w ciągu pierwszych dwóch tygodni lutego zachorowało lub było podejrzanych o zachorowanie na grypę 22 450 osób. Wysoki wskaźnik zachorowań w tym okresie odnotowano również w województwie opolskim i śląskim, gdzie stwierdzono odpowiednio: 6 827 i 3 612 przypadków.
Teraz fala zachorowań przypuszczalnie może przenieść się w kierunku Polski środkowej i północnej. Obecnie najbardziej zagrożone wydaje się województwo wielkopolskie. W pierwszym tygodniu lutego stwierdzono tam 879 przypadków zachorowań na grypę lub podejrzeń zachorowań na nią, podczas gdy już w drugim tygodniu lutego zgłosiło się ich ponad dwa razy więcej - 2 106 osób. Stan zagrożenia utrzymuje się w województwie łódzkim, gdzie w pierwszej połowie lutego odnotowano łącznie 3 133 przypadki. Rośnie też zachorowalność w województwach: lubuskim, warmińsko - mazurskim (tutaj w pierwszym tygodniu lutego nie zanotowano żadnego zachorowania) oraz zachodniopomorskim.
Wzrosła też liczba osób skierowanych do szpitala z powodu grypy lub jej podejrzenia. W pierwszym tygodniu lutego zanotowano 28 przypadków, natomiast już w drugim tygodniu lutego ponad 650% więcej - 185 zgłoszeń. Najwięcej było ich w województwie małopolskim oraz wielkopolskim. W styczniu ogółem w szpitalach znalazło się z tego powodu 64 pacjentów.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Prezerwatywa i jej prawidłowe zakładanie
Jak prawidłowo zakładać prezerwatywę aby skutecznie spełniała ona swoje funkcje.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.