Głóg

Głóg
Roślina:
Crataegus monogyna - Głóg jednoszyjkowy
Crataegus oxyacantha - Głóg dwuszyjkowy

Rodzina: Rosaceae

Opis surowca: Surowiec stanowią kwiatostany głogów wraz z towarzyszącymi 2-5 liśćmi, zebrane w początkowym okresie kwitnienia.

Związki czynne: Surowiec zawiera flawonoidy: glikozydy kemferolu i kwercetyny. Oprócz tego zidentyfikowano: procyjanidynę, katechinę i epikatechinę. Występują także kwasy trójterpentynowe i polifenolowe oraz kumaryny.

Działanie: Cardiacum, spasmolyticum, hipotonicum, sedativum. Kwiat głogu wykazuje działanie tonizujące na mięsień sercowy i nieznacznie zwiększa silę jego skurczów. Za to działanie odpowiedzialne są zawarte w surowcu flawonoidy. Głóg działa również przeciwskurczowo na mięsnie gładkie jelit, macicy i naczyń krwionośnych w tym naczyń wieńcowych serca oraz naczyń mózgowych. Rozszerzenie naczyń powoduje obniżenie ciśnienia krwi. Zaletą tego surowca jest długotrwałe i łagodne działanie. Wyciągi alkoholowe z surowca wykazują działanie uspokajające. Surowiec często łączony jest z gliokozydami nasercowymi. Daje to korzystny synergistyczny efekt.

Wskazania: Wyciągi z surowca są stosowane w schorzeniach serca np.: w starczej niewydolności serca, zaburzeniach przepływu wieńcowego. Wyciągi mogą być również stosowane przy nadciśnieniu tętniczym oraz w upośledzonym krążeniu mózgowym. Działanie uspokajające jest wykorzystywane w przypadku zaburzeń rytmu serca wywołanych podnieceniem nerwowym.

Stanowiska: Surowiec zbiera się ze stanu naturalnego.

Ocena artykułu

4.29
z 28 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(14)
4
 
(11)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.29 z 28 głosów

89%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty