Genetycznie modyfikowane pomidory źródłem karotenu

Beta karoten w organizmie zamieniany jest na witaminę A, która jako antyoksydant może zapobiegać różnym chorobom cywilizacyjnym. Mimo, że większość ludzi w krajach rozwiniętych dostarcza wystarczającą ilość tej witaminy to jednak w krajach rozwijających się wiele ludzi cierpi na niedobory zwiększające ryzyko ślepoty i śmierci w wieku dziecięcym.
Genetycznie modyfikowane pomidory rzadko są spożywane w krajach gdzie deficyt witaminy A jest bardzo powszechny ponieważ nie są tam one podstawowym składnikiem diety. Dlatego naukowcy zastanawiają się nad wprowadzeniem podobnego genu do innych roślin uprawnych. Bakteryjny gen crtl wprowadzony do pomidora promuje syntezę karotenoidów zwiększając ich poziom nawet o 3,5 razy.
Jak podaje UNICEF suplementacja witaminy A pozwoliłaby zapobiec śmierci około 1 do 2 milionów dzieci w wieku 1 do 4 lat umierających z powodu niedostatecznej podaży tej witaminy. Genetycznie modyfikowane rośliny o zwiększonej zawartości beta karotenu mogłyby być lepszym źródłem tego składnika w związku z występowaniem w nich również innych związków współdziałających.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Płeć dziecka
Metody zwiększające prawdopodobieństwo urodzenia synka lub córeczki.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Żeń-szeń jako panaceum
Nazwa botaniczna żeń-szenia to Panax ginseng co po łacinie oznacza panaceum, czyli środek na wszystkie dolegliwości.
Klasyfikacja raka piersi
Rodzaje raka piersi i jego klasyfikacja TNM.
Czynniki ryzyka rozwoju nowotworu
Opis czynników zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu.
Przyczyny otyłości
Jakie czynniki prowadzą do rozwoju otyłości.
Leczenie nowotworów
Przegląd obecnie stosowanych metod leczniczych nowotworów.
Leczenie raka piersi
Nowoczesne metody leczenia raka piersi oraz rokowanie.