Genetycznie modyfikowane pomidory źródłem karotenu
Beta karoten w organizmie zamieniany jest na witaminę A, która jako antyoksydant może zapobiegać różnym chorobom cywilizacyjnym. Mimo, że większość ludzi w krajach rozwiniętych dostarcza wystarczającą ilość tej witaminy to jednak w krajach rozwijających się wiele ludzi cierpi na niedobory zwiększające ryzyko ślepoty i śmierci w wieku dziecięcym.
Genetycznie modyfikowane pomidory rzadko są spożywane w krajach gdzie deficyt witaminy A jest bardzo powszechny ponieważ nie są tam one podstawowym składnikiem diety. Dlatego naukowcy zastanawiają się nad wprowadzeniem podobnego genu do innych roślin uprawnych. Bakteryjny gen crtl wprowadzony do pomidora promuje syntezę karotenoidów zwiększając ich poziom nawet o 3,5 razy.
Jak podaje UNICEF suplementacja witaminy A pozwoliłaby zapobiec śmierci około 1 do 2 milionów dzieci w wieku 1 do 4 lat umierających z powodu niedostatecznej podaży tej witaminy. Genetycznie modyfikowane rośliny o zwiększonej zawartości beta karotenu mogłyby być lepszym źródłem tego składnika w związku z występowaniem w nich również innych związków współdziałających.