Fosfolipidy i ich wpływ na funkcjonowanie wątroby
- Czym są fosfolipidy?
- Jaką funkcję pełnią fosfolipidy?
- Jaki wpływ mają fosfolipidy na pracę wątroby?
- Dlaczego warto sięgać po suplementy zawierające fosfolipidy?
- Po jakie preparaty warto sięgnąć?
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie. Pod wpływem złej diety, sięgania po używki i zażywania niektórych leków może dojść do uszkodzenia komórek wątroby. Dlatego istotną rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka, jak również prawidłowo nakierunkowane leczenie. W jego toku nie wolno zapominać o bardzo ważnym budulcu naszego organizmu, jakim są fosfolipidy.
Czym są fosfolipidy?
Fosfolipidy to związki organiczne, będące estrami kwasu cholinosoforowego oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowego, linolenowego, oleinowego). Cechą charakterystyczną budowy fosfolipidów jest fakt, że zawierają również reszty kwasu fosforowego, do których może być podłączony inny związek organiczny, taki jak aminokwas czy amina. Fosfolipidy są przede wszystkim podstawowym budulcem błon komórkowych. Około 40% z nich stanowi fosfatydylocholina, która wykazuje silne działanie lipostroficzne oraz spełnia wiele funkcji poprawiających wydolność wątroby.
Jaką funkcję pełnią fosfolipidy?
Fosfolipidy odgrywają wiele ważnych ról w organizmie ludzkim. Nie tylko budują błony komórkowe, ale również biorą aktywny udział w procesie ich regeneracji. Skutecznie wspomagają trawienie tłuszczów oraz umożliwiają wchłanianie do organizmu niezbędnych substancji odżywczych i witamin. Ponadto poprawiają ukrwienie i zwiększają elastyczność czerwonych krwinek, co zapewnia skuteczne dostarczenie tlenu do wszystkich komórek. Wspominana wyżej fosfatydylotcholina skutecznie usuwa nadmiar tłuszczu z organizmu, przyczyniając się tym samym do poprawy stopnia rozpuszczalności cholesterolu oraz obniżenia jego poziomu, co zapobiega powstawaniu miażdżycy. Fosfatydylotcholina jest również odpowiedzialna za podtrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego oraz oddechowego.
Jaki wpływ mają fosfolipidy na pracę wątroby?
Jest wiele czynników, które negatywnie wpływają na kondycję wątroby. Najczęstszymi z nich są zła dieta oraz choroba alkoholowa. Prowadzi to do detoksykacji oraz uszkodzenia komórek wątroby. Fosfolipidy, a konkretnie fosfatydylocholina, pozwala uzupełnić powstałe braki w budowie błony komórkowej wątroby, aktywnie przyczyniając się do odbudowy hepacytów oraz skutecznej regeneracji tego narządu. Ma to kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego układu pokarmowego. Fosfolipidy stabilizują i ochraniają błony komórkowe, obniżają poziom cholesterolu oraz zwiększają jego rozpuszczalność w żółci. Odgrywają niezastąpioną rolę w trawieniu tłuszczów oraz umożliwiają wchłanianie niezbędnych substancji odżywczych i witamin. Stymulują wydzielanie kolagenazy, hamując w ten sposób proces włóknienia wątroby. Kolejną funkcją, jaką spełniają fosfolipidy, jest poprawa krążenia. Zwiększa się przyczepność płytek krwi, jak i elastyczność czerwonych krwinek, co przyczynia się do poprawy wydolności układu oddechowego. Rola fosfolipidów w procesie regeneracji oraz ochrony wątroby jest zatem nieoceniona.
Dlaczego warto sięgać po suplementy zawierające fosfolipidy?
Wątroba to nasz największy organ wewnętrzny. Jednak, aby mógł nam służyć przez wiele lat, wymaga starannego traktowania. W dzisiejszych czasach nasz tryb życia pozostawia jednak najczęściej wiele do życzenia. Niewłaściwa i bogata w tłuszcze dieta, nadmierne spożywanie alkoholu czy niektóre leki - wszystko to utrudnia pracę wątroby i niesie za sobą przykre w konsekwencjach skutki. Dlatego warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty i suplementy diety, w których obecne są fosfolipidy. Ich stosowanie pozwala złagodzić zarówno przewlekłe, jak i ostre stany chorobowe. Fosfolipidy biorą czynny udział w procesie regeneracji wątroby, szczególnie w przypadku jej uszkodzeń będących konsekwencją stłuszczenia, nadmiernego spożywania alkoholu czy zatrucia na skutek spożywania leków. Fosfolipidy są niezbędne do przywrócenia prawidłowej pracy tego organu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nawet odpowiednia dieta nie jest w stanie naprawić uszkodzeń dokonanych na poziomie komórkowym oraz dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Te związki organiczne spełniają szereg istotnych funkcji, które wpływają na poprawę ogólnego stanu zdrowia, co podnosi komfort i jakość codziennego funkcjonowania.
Po jakie preparaty warto sięgnąć?
Preparaty i suplementy diety na wątrobę powinny zawierać w swoim składzie fosfolipidy. Tylko w takim przypadku leczenie i proces regeneracji wątroby są skuteczne. Na rynku jest dostępnych wiele leków, których skuteczność jest zasługą starannie opracowanego składu. Ważnym jego elementem są naturalne składniki pochodzenia roślinnego, tak jak ma to miejsce w preparatach z linii Essentiale, o których możecie przeczytać więcej na stronie: http://essentiale.pl/fosfolipidy. Unikatowy skład zmniejsza dokuczliwość subiektywnych objawów oraz zmniejsza dyskomfort, która nasila się najczęściej po spożyciu ciężkiego lub bardziej obfitego posiłku, a zawarte w Essentiale fosfolipidy regenerują oraz stabilizują pracę wątroby na dłużej.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!