Fitoestrogeny nie zmniejszają ryzyka raka sutka

Fitoestrogeny nie zmniejszają ryzyka raka sutka
Fitoestrogeny to substancje pochodzenia roślinnego w budowie i działaniu podobne do estradiolu, czyli żeńskiego hormonu płciowego. We wcześniejszych opracowaniach wykazywano korzystny wpływ tych substancji na zmniejszanie ryzyka rozwoju raka piersi.

Petra H. M. Peeters z University Medical Center w Utrechcie prowadziła badanie nad związkiem między rakiem sutka a fitoestrogenami. Wyniki opublikowano w marcowym wydaniu czasopisma Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention.

Wszystkie uczestniczki badania były w okresie pomenopauzalnym i brały udział w dużym programie przesiewowym dotyczącym raka piersi. Od wszystkich pobierano dwukrotnie próbkę moczu (od roku do dziewięciu lat przed rozpoznaniem raka piersi) i określano stężenie dwóch fitoestrogenów.

W grupie badanej znalazły się kobiety z rakiem sutka; w grupie kontrolnej - panie wolne od tej choroby. Porównywano różnice w stężeniach badanych fitoestrogenów w obu grupach.

Analiza zgromadzonych danych nie wykazała, by fitoestrogeny wpływały hamująco na ryzyko wystąpienia raka piersi w badanej populacji. Być może protekcyjny efekt tych związków jest mniejszy niż uprzednio przypuszczano lub jest widoczny wśród kobiet z wyższymi stężeniami fitoestrogenów - dalsze badania pozwolą odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne teksty