Estrogeny mogą zwiększać ryzyko Alzheimera

Estrogeny mogą zwiększać ryzyko Alzheimera
W wyniku badań nad hormonalną terapią zastępczą (HTZ) stwierdzono, że estrogeny w niewielkim stopniu zwiększają ryzyko choroby Alzheimera i innych form otępienia u kobiet po menopauzie. Te odkrycia zaprzeczają długo podtrzymywanemu przekonaniu, że estrogeny pomagają starszym kobietom utrzymać sprawność umysłową.

Journal of the American Medical Association opublikował wyniki badań przeprowadzonych na 3.000 kobiet w wieku od 65 do 79 lat, które przeszły operację usunięcia macicy. Przebadane kobiety zażywały wyłącznie estrogeny, średnio przez około 5 lat. Tendencja była niepokojąca ponieważ stwierdzono, że u kobiet przyjmujących wspomniane hormony ryzyko demencji i zaburzeń pamięci wzrasta o 38 %, wynik ten jest znamienny statystycznie. Dlatego też terapia hormonalna nie powinna być stosowana w przypadku kobiet powyżej 65 roku życia, aby zapobiec demencji lub opóźnić jej wystąpienie.

Jeszcze nie wiadomo czy podobne rezultaty dadzą badania u młodszych kobiet lub w przypadku mniejszych dawek estrogenów.

Obecnie większość lekarzy zaleca pacjentkom przyjmowanie jak najmniejszych dawek estrogenów przez możliwie najkrótszy okres czasu.

 

Ocena artykułu

4.13
z 39 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(17)
4
 
(16)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.13 z 39 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty