Epidemiologia AIDS na świecie w 2006 r.

ONZ w swym najnowszym raporcie zrewidowała globalną liczbę zakażonych wirusem HIV, którą obecnie szacuje się na ok. 33 mln w 2007 r. W dorocznym raporcie oenzetowski program ds. problemów HIV/AIDS – UNAIDS – podkreśla, że najwięcej zakażonych i chorych żyje w Afryce, tymczasem w Azji dochodzi do największej liczby zakażeń. ONZ podała, że liczby z 2006 roku okazały się zawyżone, gdyż badania przeprowadzone w Indiach dowiodły mniejszej ilości zakażeń niż wcześniejsze szacunki.
Tylko w tym roku 2,5 mln ludzi na całym świecie zakaziło się wirusem HIV – wynika z opracowania UNAIDS. Z powodu choroby w 2007 roku zmarło 2,1 mln osób. Z raportu wynika też, że 22,5 mln mieszkańców Afryki subsaharyjskiej jest zakażonych HIV, ale liczba nowych zakażeń – 1,7 mln rocznie – jest niższa niż we wcześniejszych latach. W Azji zakażonych wirusem jest 4,9 mln osób, najpoważniejsza sytuacja panuje w Wietnamie, gdyż liczba zakażeń od 2000 roku wzrosła tam dwukrotnie. Regionem równie mocno dotkniętym przez chorobę są Karaiby; tam zakażonych HIV jest około 1% całej populacji.
Jednocześnie miał także miejsce znaczny wzrost liczby zakażeń w Europie Wschodniej i Azji Centralnej, gdzie według niektórych wskaźników ilość nowych przypadków HIV od 2004 r. wzrasta rokrocznie nawet o 50%. Na Ukrainie i w Federacji Rosyjskiej odsetek osób żyjących z HIV wynosi prawdopodobnie około 2% całego społeczeństwa. Szacunkowo w tym regionie już 30% wszystkich osób żyjących z HIV/AIDS to kobiety.
Nadal wysoki odsetek zakażonych stanowią osoby stosujące dożylne środki psychoaktywne, szczególnie w danych skumulowanych, jednak obserwuje się znaczący wzrost zakażeń przenoszonych drogą kontaktów seksualnych, z przewagą kontaktów heteroseksualnych.
W Europie Zachodniej przez ostatnie osiem lat liczba nowych zakażeń wzrosła niemal dwukrotnie (z 42 przypadków na milion w 1998 r. do 74 obecnie), a statystycznie do większości nowych zakażeń dochodzi poprzez kontakty seksualne między kobietą i mężczyzną. Wpływają na to migracje zewnętrzne – przybywanie do państw Unii Europejskiej osób z obszarów świata o wysokiej prewalencji HIV, a także migracje wewnątrz UE. Po 2000 r. „powróciły” inne zakażenia i choroby przenoszone drogą płciową, jak rzeżączka, opryszczka genitalna i inne. Są one czynnikiem zdecydowanie zwiększającym ryzyko zakażenia HIV. Dodatkowo w Europie obserwowane jest zjawisko „zmęczenia zapobieganiem”, a więc spada np. odsetek osób regularnie stosujących prezerwatywę.
Epidemia HIV w Europie ma bardzo zróżnicowane oblicze. Sytuacja w nawet sąsiadujących ze sobą państwach może się znacznie różnić. Skandynawia i Europa Środkowa, w tym także Polska, pozostają obszarem o niskiej dynamice epidemii HIV/AIDS, choć nowe zakażenia dotyczą teraz głównie kontaktów seksualnych, a nie stosowania środków psychoaktywnych w iniekcji. Natomiast Państwa Bałtyckie, przede wszystkim Estonia, w sposób szczególny pozostają dotknięte HIV/AIDS. Na Zachodzie Europy najpoważniejsza sytuacja odnotowywana została w Wielkiej Brytanii. W kilku państwach, w tym w Niemczech, nastąpił gwałtowny wzrost zakażeń wśród mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami, głównie na skutek masowego odejścia od stosowania prezerwatyw.
Liczba osób leczonych, chorych na AIDS, w krajach biednych i o gospodarce przejściowej wzrosła trzykrotnie od 2003 r. i wyniosła w 2005 r. 1,3 mln – wynika z opublikowanego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i UNAIDS. Obie organizacje – autorzy raportu – przyznały, że nie został osiągnięty wyznaczony przez nie cel objęcia leczeniem do 2005 r. 3 mln spośród 6,5 mln chorych na AIDS. „Na wzroście dostępu do leczenia najwięcej skorzystała Afryka subsaharyjska, najbardziej dotknięta przez epidemię AIDS” – napisano w raporcie. Liczba leczonych chorych z Afryki zwiększyła się ośmiokrotnie – ze 100 000 do 810 000. Jeden na sześciu Afrykańczyków ma dostęp do terapii antyretrowirusowej. W latach objętych raportem mniej niż 10% kobiet zarażonych wirusem HIV otrzymywało antywirusowe leczenie profilaktyczne przed porodem lub w jego trakcie. Na skutek tego codziennie rodziło się 1800 dzieci zarażonych tym wirusem. Co roku umiera na AIDS ponad 570 tys. dzieci poniżej 15. roku życia. Większość z nich zakaziła się od matek.
Kolejny cel w walce z AIDS, wyznaczony w ubiegłym roku przez państwa G-8 i Zgromadzenie Ogólne NZ, jest następujący: zbliżyć się „jak najbardziej” do powszechnego dostępu do leczenia AIDS do 2010 roku. Jak jednak podkreślają WHO i UNAIDS, będzie to wymagało dużych nakładów finansowych. Według UNAIDS, do 2008 r. będzie potrzeba co najmniej 22 mld dol. rocznie na finansowanie pełnych krajowych programów prewencji i leczenia AIDS. Od 2003 do 2005 r. światowe wydatki na leczenie AIDS wzrosły z 4,7 do 8,3 mld dol. W Europie Zachodniej i Centralnej oraz Ameryce Północnej dzięki odpowiedniej i pełnej opiece nad osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS poziom jakości życia osób zakażonych stał się dobry. Leczenie antyretrowirusowe przedłuża życie do wieku naturalnej śmierci, chroni przed chorobami i zakażeniami oportunistycznymi. Coraz większej liczbie osób terapia umożliwia prowadzenie trybu życia nie odbiegającego znacznie od stanu sprzed zakażenia. To niezwykle ważne osiągnięcie, stan do którego dążą państwa z innych części świata. Liczba zgonów na skutek AIDS konsekwentnie spada, w roku 2006 odnotowano w całym regionie 30 tys. przypadków. W porównaniu do 1993 r. wskaźnik śmiertelności z powodu AIDS w USA zmniejszył się o ponad 80%. Z drugiej strony rok 2006 przyniósł ok. 65 tysięcy nowych zakażeń, co sprawia, iż w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej i Centralnej z HIV żyje już ponad 2 mln osób (z czego 750 tys. w Europie, w USA i Kanadzie 1,25 mln)
Źródło danych: UNAIDS, WHO
D&D Communication
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Konflikt serologiczny
Do konfliktu serologicznego dochodzi wtedy, kiedy matka w wyniku immunizacji rozpocznie wytwarzanie przeciwciał przeciwko krwinkom płodu...
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.