Dzień Honorowego Dawcy Szpiku 2007

Dzień Honorowego Dawcy Szpiku 2007

Białaczka to nazwa grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. W Polsce co roku diagnozuje się ok. 4000 nowych zachorowań na białaczkę. Pacjentów chorych na białaczkę od 10 lat wspiera Fundacja Urszuli Jaworskiej.

Założycielka Fundacji - Urszula Jaworska wspomina: chorobę nowotworową wykryto u mnie w 1994 roku. Zwykłe badanie morfologiczne wykazało podniesiony poziom białych krwinek, po dwóch dniach miałam już zdiagnozowaną przewlekłą białaczkę szpikową. Trzy lata trwały poszukiwania dawcy, w Polsce w tym czasie nie istniał bank dawców szpiku kostnego. Niemal w ostatniej chwili, kiedy zaczynała się wyraźna progresja choroby znalazł się dawca z Holandii. Przed przeszczepem dawano mi 20 proc. szans na przeżycie, natomiast po operacji gdy pojawiły się powikłania już tylko 5 proc. W czasie choroby starałam się żyć normalnie, pracowałam, prowadziłam dom, zaliczyłam trzy lata studiów.

Jak twierdzi prof. dr hab. n. med. Jerzy Hołowiecki- Kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego stosowanie transplantacji szpiku było poprzedzone długotrwałymi badaniami eksperymentalnymi zapoczątkowanymi ponad 50 lat temu, i dopiero w ostatnich 30-tu latach stało się uznaną metodą pozwalającą na wyleczenie nieuleczalnych wcześniej białaczek, złośliwych chłoniaków i innych chorób.

Prof. dr hab. n. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak - konsultant krajowy ds hematologii mówi - w Polsce zabiegi przeszczepiania szpiku wykonuje obecnie 17 ośrodków na ogół połączonych z klinikami hematologii lub hematologii dziecięcej. Największe ośrodki transplantacji szpiku to Katowice, Wrocław, Warszawa, Poznań, Lublin, Gdańsk i Kraków. Wykonuje się rocznie około 800 zabiegów, w tym około 500 autologicznych i około 300 alogenicznych.

Przeszczepienie szpiku jest jednak możliwe u ograniczonej grupy chorych z powodu braku dawcy lub przeciwwskazań medycznych. Nadzieję na przeżycie tych chorych, którzy nie kwalifikują się do transplantacji, przyniosła nowoczesna farmakoterapia, która daje szansę na znaczne wydłużenie i poprawienie jakości życia pacjentów chorych na białaczkę. Umożliwia im normalne i aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie. Ryszard Ambroży, pacjent z Krakowa mówi: ...miałem szczęście w nieszczęściu, że zachorowałem właśnie na tę chorobę. Przez tych 17 lat, od rozpoznania choroby, udało mi się dożyć do kolejnych przełomów w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej.

Diagnostyka białaczek jest dzisiaj bardziej dokładna i szybciej można je wykryć. Urszula Jaworska mówi: kiedy ja chorowałam, lekarz kierował na badania, gdy liczba białych ciałek krwi podnosiła się do poziomu 40 tys., teraz wystarczy, że przekroczy 15 - 20 tys. Nic mnie nie bolało, przed zdiagnozowaniem białaczki. Miałam powiększoną śledzionę, choć wtedy myślałam, że mam takie duże mięśnie brzucha od ćwiczenia i nawet się z tego cieszyłam...Teraz staram się ludziom chorym na białaczkę pokazywać pewne drogi, którymi mogą pójść, ale czy to zrobią to już zależy od nich samych, i czy dana osoba otwiera się ze swoją chorobą przed rodziną. Bliscy chorego też często wolą o nowotworze rozmawiać szeptem i wypłakiwać się w drugim końcu mieszkania. Moim zdaniem warto zburzyć ten mur, choć czasem potrzeba do tego wiele czasu. Wygranie z nowotworem zależy od osobowości, także od nastawienia.

Z inicjatywy Fundacji Urszuli Jaworskiej z okazji Dnia Honorowego Dawcy Szpiku odbyła się w Warszawie konferencja prasowa pod hasłem: "Białaczka- czy można z nią żyć?" z udziałem największych autorytetów w dziedzinie hematologii, przedstawicieli pacjentów oraz mediów. W konferencji udział wzięli m.in. prof. dr hab. n. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak - konsultant krajowy ds hematologii, prof. dr hab. n. med. Jerzy Hołowiecki- kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. med. Krzysztof Warzocha - dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. W imieniu pacjentów i osób wspierających chorych i ich rodziny głos zabrała Urszula Jaworska założycielka Fundacji, Jacek Gugulski prezes Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.
Podczas konferencji zostały omówione najważniejsze zagadnienia związane z białaczką, jej diagnostyką, możliwościami leczenia poprzez przeszczepianie szpiku jak też stosowanie nowoczesnej farmakoterapii dającej szansę tej grupie chorych, która z powodu braku dawcy lub przeciwwskazań medycznych nie kwalifikuje się do przeszczepienia szpiku.

Ocena artykułu

3.78
z 51 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(9)
4
 
(31)
3
 
(5)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.78 z 51 głosów

78%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty