Dzień Honorowego Dawcy Szpiku 2007

Białaczka to nazwa grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. W Polsce co roku diagnozuje się ok. 4000 nowych zachorowań na białaczkę. Pacjentów chorych na białaczkę od 10 lat wspiera Fundacja Urszuli Jaworskiej.
Założycielka Fundacji - Urszula Jaworska wspomina: chorobę nowotworową wykryto u mnie w 1994 roku. Zwykłe badanie morfologiczne wykazało podniesiony poziom białych krwinek, po dwóch dniach miałam już zdiagnozowaną przewlekłą białaczkę szpikową. Trzy lata trwały poszukiwania dawcy, w Polsce w tym czasie nie istniał bank dawców szpiku kostnego. Niemal w ostatniej chwili, kiedy zaczynała się wyraźna progresja choroby znalazł się dawca z Holandii. Przed przeszczepem dawano mi 20 proc. szans na przeżycie, natomiast po operacji gdy pojawiły się powikłania już tylko 5 proc. W czasie choroby starałam się żyć normalnie, pracowałam, prowadziłam dom, zaliczyłam trzy lata studiów.
Jak twierdzi prof. dr hab. n. med. Jerzy Hołowiecki- Kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego stosowanie transplantacji szpiku było poprzedzone długotrwałymi badaniami eksperymentalnymi zapoczątkowanymi ponad 50 lat temu, i dopiero w ostatnich 30-tu latach stało się uznaną metodą pozwalającą na wyleczenie nieuleczalnych wcześniej białaczek, złośliwych chłoniaków i innych chorób.
Prof. dr hab. n. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak - konsultant krajowy ds hematologii mówi - w Polsce zabiegi przeszczepiania szpiku wykonuje obecnie 17 ośrodków na ogół połączonych z klinikami hematologii lub hematologii dziecięcej. Największe ośrodki transplantacji szpiku to Katowice, Wrocław, Warszawa, Poznań, Lublin, Gdańsk i Kraków. Wykonuje się rocznie około 800 zabiegów, w tym około 500 autologicznych i około 300 alogenicznych.
Przeszczepienie szpiku jest jednak możliwe u ograniczonej grupy chorych z powodu braku dawcy lub przeciwwskazań medycznych. Nadzieję na przeżycie tych chorych, którzy nie kwalifikują się do transplantacji, przyniosła nowoczesna farmakoterapia, która daje szansę na znaczne wydłużenie i poprawienie jakości życia pacjentów chorych na białaczkę. Umożliwia im normalne i aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie. Ryszard Ambroży, pacjent z Krakowa mówi: ...miałem szczęście w nieszczęściu, że zachorowałem właśnie na tę chorobę. Przez tych 17 lat, od rozpoznania choroby, udało mi się dożyć do kolejnych przełomów w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej.
Diagnostyka białaczek jest dzisiaj bardziej dokładna i szybciej można je wykryć. Urszula Jaworska mówi: kiedy ja chorowałam, lekarz kierował na badania, gdy liczba białych ciałek krwi podnosiła się do poziomu 40 tys., teraz wystarczy, że przekroczy 15 - 20 tys. Nic mnie nie bolało, przed zdiagnozowaniem białaczki. Miałam powiększoną śledzionę, choć wtedy myślałam, że mam takie duże mięśnie brzucha od ćwiczenia i nawet się z tego cieszyłam...Teraz staram się ludziom chorym na białaczkę pokazywać pewne drogi, którymi mogą pójść, ale czy to zrobią to już zależy od nich samych, i czy dana osoba otwiera się ze swoją chorobą przed rodziną. Bliscy chorego też często wolą o nowotworze rozmawiać szeptem i wypłakiwać się w drugim końcu mieszkania. Moim zdaniem warto zburzyć ten mur, choć czasem potrzeba do tego wiele czasu. Wygranie z nowotworem zależy od osobowości, także od nastawienia.
Z inicjatywy Fundacji Urszuli Jaworskiej z okazji Dnia Honorowego Dawcy Szpiku odbyła się w Warszawie konferencja prasowa pod hasłem: "Białaczka- czy można z nią żyć?" z udziałem największych autorytetów w dziedzinie hematologii, przedstawicieli pacjentów oraz mediów. W konferencji udział wzięli m.in. prof. dr hab. n. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak - konsultant krajowy ds hematologii, prof. dr hab. n. med. Jerzy Hołowiecki- kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. med. Krzysztof Warzocha - dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. W imieniu pacjentów i osób wspierających chorych i ich rodziny głos zabrała Urszula Jaworska założycielka Fundacji, Jacek Gugulski prezes Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.
Podczas konferencji zostały omówione najważniejsze zagadnienia związane z białaczką, jej diagnostyką, możliwościami leczenia poprzez przeszczepianie szpiku jak też stosowanie nowoczesnej farmakoterapii dającej szansę tej grupie chorych, która z powodu braku dawcy lub przeciwwskazań medycznych nie kwalifikuje się do przeszczepienia szpiku.
D&D Communication
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Badania w ciąży
Schemat wizyt i badań podczas ciąży fizjologicznej.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Gdzie wykonać badanie w kierunku HIV
Wykaz punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których testy w kierunku zakażenia HIV wykonywane bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo
Pozycja seksualna na jeźdźca - tylna
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana plecami a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klęcząca I
W pozycji tej kobieta leży na podwyższeniu z rozchylonymi szeroko nogami spoczywającymi na podłodze, podczas gdy mężczyzna klęczy przed nią.