Dziecko na drodze

Dziecko na drodze
Spis treści
  1. Wyrobienie nawyku posłuszeństwa
  2. Utrwalenie pożytecznych przyzwyczajeń
  3. Rozmowa z dzieckiem
  4. Właściwy ubiór dziecka
  5. Wybór drogi najbezpieczniejszej, a nie najkrótszej
  6. Trening bezpiecznej drogi do szkoły

Z danych statystycznych wynika, że w naszym kraju każdego roku około >600 dzieci ginie w wyniku wypadku drogowego, a prawie >12000 zostaje rannych, z tego niektóre pozostają kalekami do końca życia. W ciągu ostatnich lat daje się zaobserwować wyraźną tendencję wzrostową - każdego roku liczba wypadków zwiększa się o kilka tysięcy. Najwięcej wypadków drogowych wśród dzieci dotyczy grupy wiekowej 5-8 lat, z przewagą chłopców. Najczęściej (ponad 70% wypadków) zdarza się w godzinach popołudniowych. Wielu z nich mozna by uniknąć, poświęcając więcej uwagi na przygotowania dziecka do bezpiecznego poruszania się po drogach. Ciężar tej edukacji spoczywa przede wszystkim na rodzicach.

Podatność na uleganie wypadkom u dzieci wynika głównie z tego, że dzieci posiadają:

  • niski wzrost (mały horyzont widzenia, samo dziecko słabo widoczne dla kierowcy)
  • wąskie pole widzenia (słabe widzenie boczne)
  • słabe kojarzenie kierunku źródła dźwięku
  • małą zdolność oceniania szybkości
  • brak możliwości szybkiej oceny sytuacji i dłuższej koncentracji uwagi
  • impulsywność

Mniej kłopotu jest z małymi dziećmi, bo przebywają zwykle w mieszkaniu, w przedszkolu, bądź bawią się na podwórku, najczęściej pod czujnym okiem któregoś z opiekunów. Dzieci nieco starsze, mimo iż najczęściej przebywają tuż w pobliżu domu, bawią się zwykle na terenach, które nie są niestety najczęściej ani ogrodzone ani zamknięte. Każdy z rodziców powinien więc pomyśleć o >wychowaniu komunikacyjnym, czyli nauczeniu swojego malucha właściwego zachowania się i poruszania w naszym zurbanizowanym otoczeniu, pełnym zagrożeń jakie niesie ruch uliczny.

Do najistotniejszych elementów takiego przygotowania dziecka należy

Wyrobienie nawyku posłuszeństwa

Dzieci muszą nauczyć się przestrzegać podstawowych zakazów, szczególnie dotyczących ich bezpieczeństwa, co powinno bać konsekwentnie egzekwowane przez rodziców. Dziecko powinno zrozumieć, że opuszczania podwórka czy innego miejsca, gdzie pozwala się mu na zabawę oraz wychodzenia samemu bądź z kolegami na ulicę, może być tak samo niebezpieczne jak zabawa z zapałkami, odkręcanie gazu, wychylanie się z okna itd. 

Utrwalenie pożytecznych przyzwyczajeń

  • wyrobienie nawyku >wybierania bezpiecznego miejsca do zabawy i oceny jego otoczenia (z dala od parkujących samochodów i jezdni, właściwy teren do gry w piłkę, biegania, jazdy na rowerze itd.); wiele może zdziałać nasz dobry przykład i wcześniejsza ocena terenu przeprowadzona razem z dzieckiem.
  • gdy dziec ko stoi po przeciwnej stronie ulicy niż my, powinno wiedzieć, że zawsze ma czekać, aż do niego przejdziemy, nie należy go wołać do siebie, nawet, gdy nie jadą żadne pojazdy
  • w czasie każdego spaceru w pobliżu ulicy, szczególnie na początku treningu, należy trzymać dziecko mocno za rękę - będzie się czuło bezpieczniej, a my będziemy mogli pewniej reagować na jego często nieprzewidywalne zachowania pod wpływem lęku związanego z ruchem ulicznym
  • przechodzenie przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych lub jeśli takich nie ma w pobliżu, zawsze w tym samym miejscu, pod kątem prostym, nigdy ukośnie.
  • zatrzymywanie się w sposób wyraźny przy krawężniku, rozglądając się w lewo, potem w prawo i znowu w lewo, aby wyrobić u dziecka podobne przyzwyczajenie.
  • próba przeprowadzenia rodzica przez jezdnię – powinna odbywać się na znanej ulicy, przez którą niejednokrotnie przechodziliśmy z dzieckiem

Rozmowa z dzieckiem

  • wyjaśnienie naszego zachowania na drodze
  • słowa pochwały za każdym razem, gdy dziecko prawidłowo przechodzi przez jezdnię
  • zadawanie dziecku pytań dotyczące ruchu drogowego i odpowiadanie na nie komentując różne zauważone sytuacje.

Właściwy ubiór dziecka

Najlepsze są jasne lub jaskrawe stroje z elementami odblaskowymi. Młodzi rowerzyści powinni używać kasków ochronnych

Wybór drogi najbezpieczniejszej, a nie najkrótszej

Jeżeli polecamy dziecku załatwianie sprawunków , warto przypomnieć i przeanalizować z dzieckiem trudności, na jakie może natrafić na ulicy. Ze względów bezpieczeństwa warto wybrać sklep nawet dalszy, ale zlokalizowany po tej samej stronie ulicy, po której mieszkamy.

Trening bezpiecznej drogi do szkoły

 Przez pewien czas znaczna część rodziców odprowadza dziecko do szkoły. Warto wtedy omówić z nim miejsca niebezpieczne, starając się jednocześnie, by poznało i zapamiętało całą trasę. Gdy nadejdzie moment, że zaczynamy wysyłać dziecko samo do szkoły, trzeba się starać, by nasz uczeń wychodził odpowiednio wcześnie, miał dość czasu na drogę, nie musiał się spieszyć i biec. Warto przypominać dziecku, że w sytuacjach awaryjnych najważniejsze jest bezpieczne dotarcie do celu, nawet za cenę spóźnienia się do szkoły, otrzymania uwagi w dzienniczku lub złego stopnia.

Przychodnia Rejonowa

Ocena artykułu

4.13
z 38 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(17)
4
 
(15)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.13 z 38 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty