Dziecięce nieprzyjemności w podróży - jak im zaradzić?

Występuje niemal powszechnie u dzieci do około 12 roku życia. Zmagają się z nią czasem nastolatki, a i dorośli często z niej nie wyrastają. Co to takiego? Choroba lokomocyjna, czyli nieprzyjemne objawy, które mogą pojawić się w czasie podróży zwłaszcza środkami komunikacji takimi jak: samochód, autobus czy statek, ale również samolot. Gdy doskwiera dzieciom, niewykluczone, że objawi się również np. w wesołym miasteczku na karuzeli, kolejce górskiej czy w samochodzikach.
Jak się objawia choroba ruchu?
Choroba lokomocyjna, czasem zwana też chorobą ruchu, ma wiele objawów. Właściwie zawsze wiąże się z mdłościami, które mogą prowadzić do wymiotów. Skóra robi się blada. Pojawia się suchość w ustach i potliwość. Można również odczuwać duszności i mieć problemy z oddychaniem. Gdy próbuje się wstać, mogą pojawić się również trudności z utrzymaniem równowagi, wiążące się bólem i zawrotami głowy. Te wszystkie objawy prowadzą do odczuwania osłabienia i zmęczenia. Zwłaszcza dzieciom, którym trudno jest zrozumieć, co się dzieje z ich ciałem, towarzyszyć może marudność, złe samopoczucie i rozdrażnienie. Wszystko to sprawia, że wyjazdy rodzinne zamiast ciekawej rozrywki, mogą przerodzić się w udrękę, zarówno dla dziecka, które cierpi, jak i dla rodzica, który myśli wyłącznie o tym, aby znaleźć jakikolwiek lek na chorobę lokomocyjną.
Zapobieganie przede wszystkim
Istotne w radzeniu sobie z objawami choroby ruchu jest nie tylko to, jak przebiega podróż, ale też jak się do niej przygotujemy. Jeśli tylko jest możliwość, dobrze zadbać o to, by dziecko nie jadło dużo przed podróżą (dzięki temu nie będzie mieć wiele w żołądku), a na pewno, by powstrzymało się od jedzenia i picia w trakcie jazdy. Szczególnie odradza się jedzenie słodyczy i picie słodkich, gazowanych napojów. Objawy są większe wtedy, gdy naszym ciałem kołysze, więc lepiej jest wybrać podróż pociągiem, a jeśli już konieczna jest jazda autobusem, to należy siedzieć w miejscach, które są najmniej narażone na wstrząsy – z dala od osi kół i końca pojazdu. Przy wycieczce samochodowej można pomyśleć o dobrym wywietrzeniu auta przed ruszeniem w trasę i uchyleniu okna w trakcie. Kiedy już jesteśmy w podróży, najlepiej jeśli dziecko zaśnie i prześpi ewentualne objawy. Przydatna będzie pozycja półleżąca z podparciem, więc można tak ustawić fotel. Gdy jednak dziecku nie udaje się zasnąć, dla zajęcia myśli dobrze jest rozmawiać z nim, aby nie skupiało się na objawach. Czytanie jest niewskazane, gdyż w większości przypadków potęguje nieprzyjemne odczucia. Trzeba mieć w głowie, że mimo środków zaradczych mogą się pojawić, więc w każdą podróż najlepiej zaopatrzyć się w foliowe woreczki, chusteczki nawilżane i wodę, na wypadek gdy nudności będą bardzo duże, a niemożliwe będzie zatrzymanie się na trasie.
Skuteczne rozwiązanie
W wielu przypadkach, nawet gdy usilnie staramy się zapobiec objawom, może być konieczne zastosowanie leku na chorobę lokomocyjną. Najbardziej uciążliwe i nieprzyjemne dla dziecka spośród wszystkich symptomów niezaprzeczalnie są mdłości i wymioty. Jeśli mamy już złe doświadczenia, może lepiej zabezpieczyć się i wcześniej podać dziecku środek z dimenhydraminą (np. Aviomarin w tabletce do połknięcia lub gumie do żucia). Substancja ta wpływa na perystaltykę jelit, przez co zapobiega nudnościom i wymiotom. Lek należy podać na około pół godziny przed podróżą.
Choroba ruchu to wyjątkowo nieprzyjemna przypadłość zarówno dla najmłodszych pasażerów, jak i ich rodziców. Aby jednak nie blokowała rodzinnych eskapad, zawsze warto rozważyć podanie leku na chorobę lokomocyjną, by ulżyć dziecku i sobie.
Artykuł sponsorowany
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Ciąża a podróż samolotem
Czy podróżowanie samolotem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu...
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.