Dzieci z biednych rodzin narażone na niedobór wit. D

Dzieci z biednych rodzin narażone na niedobór wit. D
Witamina D odgrywa ważną rolę w rozwoju kośćca - z tego powodu dostarczenie odpowiedniej ilości tej witaminy jest bardzo istotne dla dzieci i nastolatków. Jak dotąd nie ma szczegółowych zaleceń na temat uzupełniania niedoborów witaminy D w okresie poniemowlęcym.

Naukowcy z American University of Beirut określali stopień niedoboru witaminy D w grupie libańskich dzieci w wieku 10-16 lat. Wyniki opublikowano na łamach najnowszego wydania czasopisma Pediatrics.

W badaniu uczestniczyło ponad 300 dzieci. Wszystkie były badane przez lekarza oraz wypełniały specjalne kwestionariusze na temat stosowanej diety. Pobierano również krew i oznaczano stężenie witaminy D oraz markerów oceniających intensywność przemian kostnych.

Okazało się, że niedobór witaminy D stwierdzono u ponad połowy badanych. Zaobserwowano różnice w stopniu niedoboru zależnie od pory roku - w zimie stężenia witaminy D były mniejsze. U dziewcząt stwierdzono większe niedobory witaminy w porównaniu z chłopcami.

Wykazano również, że osoby noszące bardziej odkryte ubrania miały większe stężenia witaminy niż uczestnicy noszący ubrania zasłaniające głowę i ramiona. Stwierdzono również, że status materialny wpływa na stężenie witaminy D - osoby lepiej sytuowane miały większe jej stężenie niż ubożsi rówieśnicy.

Analiza zgromadzonych danych wykazała, że nawet w słonecznym Libanie niedobór witaminy D jest częsty. Dlatego konieczne jest uzupełnianie niedoboru tej substancji u szczególnie zagrożonych nastolatków (np. dodawanie witaminy do mleka).

Ocena artykułu

4.15
z 40 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(18)
4
 
(16)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.15 z 40 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty