Dzieci pierworodne są bardziej narażone na alergie

Z najnowszych badań wynika, że matki przekazują swojemu pierwszemu dziecku znacznie większe ryzyko zachorowania na astmę i alergie, niż kolejnemu potomstwu. Naukowcy, by określić stopień takiej zależności, brali pod uwagę budowę DNA i poziom specyficznych cząsteczek odpowiedzialnych za rozwój choroby. Przebadano krew i budowę genów ponad 1200 niemowląt urodzonych w Wielkiej Brytanii a wyniki badań analizowano według kolejności przyjścia na świat danego dziecka w rodzinie.
Okazało się, że pierworodne dzieci, dużo częściej niż ich młodsze rodzeństwo, posiadają taki wariant genu, który powoduje statystycznie zwiększone ryzyko reakcji alergicznej w kontakcie z alergenami. W ich krwi wykryto także znacznie wyższe stężenie cząsteczki IgE, będącej wyznacznikiem niebezpieczeństwa wystąpienia alergii lub astmy. Co ważne, jej podwyższony poziom utrzymywał się u tych dzieci, również w późniejszym wieku.
Od dawna było wiadomo, że układ immunologiczny jest inaczej rozwinięty u niemowląt pierworodnych, jednak całkowitym zaskoczeniem jest, że różnice te utrzymują się przez kilkanaście lat, a może nawet dłużej. Rzuca to nowe światło na rolę i fizjologię ciąży.
Badania te być może tłumaczą coraz częstsze występowanie chorób alergicznych w naszym zachodnim społeczeństwie. Coraz więcej rodzin decyduje się tylko na jedno dziecko, które genetycznie ma większe skłonności do chorób alergicznych.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Objawy ciąży
Jakie objawy ciąży jedynie sugerują możliwość i prawdopodobieństwo ciąży a jakie są pewnym dowodem ciąży.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Karmienie naturalne niemowląt
Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.