Dzieci, którym czytano na głos, lepiej radzą sobie w szkole

Rodzice czytający swoim maluchom, mogą być już pewni, że ich pociechy będą wykazywały się lepszymi umiejętnościami czytania, pisania, większymi zdolnościami językowymi i emocjonalnymi niż ich rówieśnicy. Wskazują na to badania opublikowane niedawno w British Medical Journal. Autorzy badań zadają kłam dotychczasowym teoriom i wyjaśniają, że styl czytania ma dużo większy wpływ na wczesny rozwój języka i kształtowanie wrażliwości u dzieci, niż częstotliwość czytania.
Głośne czytanie nie tylko zaspokaja ciekawość poznawczą, ale przede wszystkim potrzeby emocjonalne. Odpowiednia intonacja i interpretacja czytanego tekstu uczy dziecko wyrażania i nazywania uczuć. Jak wykazały badania, najbardziej aktywizujące psychikę dziecka okazało się być wykorzystywanie interaktywnego stylu czytania. Podczas którego rodzice wyjaśniają nowe słowa, tłumaczą emocje i zachowania bohaterów książek, tworząc w ten sposób połączenia pomiędzy dzieckiem a własnymi doświadczeniami i realnym światem.
Udowodniono także, że opisywanie zdjęć bądź ilustracji oraz zachęcanie dziecka do rozmowy i zadawania pytań, zwiększa jego wiedzę i usprawnia umiejętności społeczne. Zwolennikom wspólnego czytania przybyło zatem kolejnych argumentów. Poza kształtowaniem nawyku czytania, ułatwiającego późniejszą naukę, jest ono istotnym elementem wychowania, które otwiera drogę do rozwoju umysłowego i emocjonalnego dziecka.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Karmienie naturalne niemowląt
Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.