Dym tytoniowy przyczyną alergii u dzieci

Niemowlęta narażone w ciągu pierwszych miesięcy życia na bierne palenie, mają większe ryzyko rozwoju astmy i alergii. Takie wnioski płyną z pracy doktorskiej powstałej na szwedzkim uniwersytecie medycznym Instytut Karolinska. Od dawna było wiadomo, że dzieci wystawione na działanie dymu tytoniowego są szczególnie poszkodowane. Jednak najnowsze badania wnoszą do tej wiedzy wiele nowych szczegółów.
U czterolatków, które w wieku 2 miesięcy miały stały kontakt z dymem tytoniowym, znaleziono znacznie więcej przeciwciał typu IgE (odpowiedzialnych za wystąpienie alergii), niż u ich rówieśników z niepalących rodzin. Najmocniejszą korelacją zaobserwowano między biernym paleniem a obecnością u tych dzieci przeciwciał przeciwko alergenom pochodzącym z kociej sierści. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ alergeny kota są niemal wszędzie i trudno uniknąć kontaktu z nimi. Z tego powodu, u wielu z tych dzieci dochodzi w późniejszym czasie do rozwoju chronicznego nieżytu górnych dróg oddechowych i astmy. Z przeprowadzonych badań wynika również, że szanse dziecka na rozwinięcie się u niego astmy zwiększa także palenie w okresie ciąży. Dzieci palących matek mają dwa razy większe ryzyko wystąpienia astmy, jeszcze zanim ukończą czwarty rok życia.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Zwiastuny porodu
Jakie charakterystyczne zmiany zachodzą w organiźmie kobiety, które zapowiadają poród.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Ciąża a podróż samolotem
Czy podróżowanie samolotem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu...
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.