Duża dawka słońca szkodzi oczom
Według badań opublikowanych w najnowszym wydaniu The Archives of Ophthalmology, nadmierne spędzanie czasu na letnim słońcu może powodować wzrost ryzyka licznych chorób uszkadzających wzrok.
Do najczęściej występujących należy makulopatia, która jest chorobą związaną z wiekiem i polega na degeneracji plamki żółtej. Prowadzi to do nieprawidłowego rozrostu naczyń krwionośnych oka i powstawania nieprzejrzystych złogów na siatkówce. Makulopatia jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku przez starsze osoby.
Naukowcy stwierdzili, że ludzie przebywający na słońcu ponad 5 godzin dziennie w okresie młodości, mając 30 lat lub będąc po 40 są 2 razy bardziej narażeni na rozwój wczesnej makulopatii i 3 razy bardziej na wzrost pigmentacji siatkówki, w porównaniu z osobami przebywającymi na słońcu poniżej 2 godzin dziennie.
Okazuje się, że stosowanie środków ochronnych, jak czapka lub okulary przeciwsłoneczne, chociaż przez połowę czasu spędzonego na słońcu- zmniejsza ryzyko powstania złogów na siatkówce o 50%. Badania także wykazały, że osoby, które w młodości przeszły więcej niż 10 poważnych oparzeń słonecznych, są narażone na 2.5 raza większe prawdopodobieństwo wzrostu ilości pigmentu w siatkówce.
Nadal nie jest znana główna przyczyna makulopatii, ale podejrzewa się, że kombinacja czynników środowiskowych i genetycznych odgrywa dużą rolę w rozwoju tej choroby.