Duża dawka słońca szkodzi oczom

Duża dawka słońca szkodzi oczom

Według badań opublikowanych w najnowszym wydaniu The Archives of Ophthalmology, nadmierne spędzanie czasu na letnim słońcu może powodować wzrost ryzyka licznych chorób uszkadzających wzrok.

Do najczęściej występujących należy makulopatia, która jest chorobą związaną z wiekiem i polega na degeneracji plamki żółtej. Prowadzi to do nieprawidłowego rozrostu naczyń krwionośnych oka i powstawania nieprzejrzystych złogów na siatkówce. Makulopatia jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku przez starsze osoby.

Naukowcy stwierdzili, że ludzie przebywający na słońcu ponad 5 godzin dziennie w okresie młodości, mając 30 lat lub będąc po 40 są 2 razy bardziej narażeni na rozwój wczesnej makulopatii i 3 razy bardziej na wzrost pigmentacji siatkówki, w porównaniu z osobami przebywającymi na słońcu poniżej 2 godzin dziennie.

Okazuje się, że stosowanie środków ochronnych, jak czapka lub okulary przeciwsłoneczne, chociaż przez połowę czasu spędzonego na słońcu- zmniejsza ryzyko powstania złogów na siatkówce o 50%. Badania także wykazały, że osoby, które w młodości przeszły więcej niż 10 poważnych oparzeń słonecznych, są narażone na 2.5 raza większe prawdopodobieństwo wzrostu ilości pigmentu w siatkówce.

Nadal nie jest znana główna przyczyna makulopatii, ale podejrzewa się, że kombinacja czynników środowiskowych i genetycznych odgrywa dużą rolę w rozwoju tej choroby.

Ocena artykułu

4.45
z 64 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(45)
4
 
(10)
3
 
(3)
2
 
(5)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.45 z 64 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty