Duża dawka słońca szkodzi oczom

Według badań opublikowanych w najnowszym wydaniu The Archives of Ophthalmology, nadmierne spędzanie czasu na letnim słońcu może powodować wzrost ryzyka licznych chorób uszkadzających wzrok.
Do najczęściej występujących należy makulopatia, która jest chorobą związaną z wiekiem i polega na degeneracji plamki żółtej. Prowadzi to do nieprawidłowego rozrostu naczyń krwionośnych oka i powstawania nieprzejrzystych złogów na siatkówce. Makulopatia jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku przez starsze osoby.
Naukowcy stwierdzili, że ludzie przebywający na słońcu ponad 5 godzin dziennie w okresie młodości, mając 30 lat lub będąc po 40 są 2 razy bardziej narażeni na rozwój wczesnej makulopatii i 3 razy bardziej na wzrost pigmentacji siatkówki, w porównaniu z osobami przebywającymi na słońcu poniżej 2 godzin dziennie.
Okazuje się, że stosowanie środków ochronnych, jak czapka lub okulary przeciwsłoneczne, chociaż przez połowę czasu spędzonego na słońcu- zmniejsza ryzyko powstania złogów na siatkówce o 50%. Badania także wykazały, że osoby, które w młodości przeszły więcej niż 10 poważnych oparzeń słonecznych, są narażone na 2.5 raza większe prawdopodobieństwo wzrostu ilości pigmentu w siatkówce.
Nadal nie jest znana główna przyczyna makulopatii, ale podejrzewa się, że kombinacja czynników środowiskowych i genetycznych odgrywa dużą rolę w rozwoju tej choroby.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.