Dlaczego warto zdecydować się na zabieg zmniejszenia żołądka?

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg zmniejszenia żołądka?
Spis treści
  1. Nadwaga, otyłość i otyłość olbrzymia - jak wpływa na nasze zdrowie?
    1. Kalkulator BMI - sprawdź swój wynik
  2. Co zrobić, gdy dieta i ćwiczenie nie pomagają w walce z kilogramami?
    1. Bariatria - chirurgiczne zmniejszenie żołądka
    2. Wskazania do przeprowadzenia zabiegu zmniejszenia żołądka

Nadwaga, otyłość i otyłość olbrzymia - jak wpływa na nasze zdrowie?

Otyłość swój początek ma jeszcze wtedy, kiedy dana osoba boryka się z nadwagą. Nadwaga to stan, kiedy organizm otrzymuje znacznie więcej pożywienia, niż jest mu konieczne do prawidłowego funkcjonowania. Energia, jaką pozyskujemy z pokarmu, w pewnym stopniu zostaje zużyta, jednak pozostałe jej zasoby są magazynowe w formie tkanki tłuszczowej. To zupełnie naturalna reakcja organizmu, który chce się zabezpieczyć na przyszłość. Nie jest jednak tajemnicą, że jeśli "trudne czasy" nie nadejdą, to tkanka tłuszczowa będzie stale rosła. Z biegiem czasu, jeśli nie zostaną podjęte konkretne działania, nadwaga zamieni się w otyłość. Wyróżnia się jej 3 stopnie i nazywa się tak zwaną otyłością olbrzymią. Jak wygląda klasyfikacja BMI według WHO?

  • Mniejsze niż 18,5 - niedowaga
  • od 18,5 do 24,9 - waga prawidłowa
  • od 25 do 29,0 - nadwaga
  • od 30,0 do 34,9 - otyłość I stopnia
  • od 35,0 do 39,9 - otyłość II stopnia
  • powyżej 40 - otyłość III stopnia.

Kalkulator BMI - sprawdź swój wynik

Na samym starcie warto wyjaśnić, czym właściwie jest wskaźnik BMI. To nic innego jak stosunek twojej wagi do wzrostu. Wykonując taki rachunek, bardzo łatwo można dojść do wniosku, czy jest ona w pełni odpowiednia. Z pewnością doskonale wiesz, że im większy wynik uzyskasz, będziesz ponosił, tym większe ryzyko różnego rodzaju chorób powiązanych z nadmierną wagą. Jak sprawdzić swoje BMI? Pozwala ci na to specjalny kalkulator BMI dostępny na stronie Kliniki Chirurgii Mazan, która jest certyfikowanym Ośrodkiem Leczenie Otyłości w Polsce. Jedyne co musisz zrobić, to podać swoją wagę oraz wzrost, a twoim oczom ujrzy się konkretny wynik. Dzięki temu będziesz w stanie sprawdzić samego siebie oraz stan swojego ciała. 

Co zrobić, gdy dieta i ćwiczenie nie pomagają w walce z kilogramami?

Dieta oraz ćwiczenia to najlepsze sposoby, które pozwalają walczyć ci z nadmiernymi kilogramami. Dzięki nim jesteś w stanie uzyskać świetną sylwetkę, a przede wszystkim pozostać pełnym sił. Tak sytuacja wygląda w przypadku większości ludzi. Niektórzy jednak cierpią na otyłość olbrzymią, a w takich wypadkach działania tego typu zdadzą się na nic. Na tym nie koniec, niekiedy problem z nadmierną wagą wiąże się także z psychiką. W takich wypadkach poza leczeniem dietetycznym konieczne jest współdziałanie również z psychologiem lub psychiatrą.

Bariatria - chirurgiczne zmniejszenie żołądka

Chirurgiczne leczenie otyłości to ostateczne rozwiązanie w przypadku osób, u których żadne inne metody nie zdają egzaminu. Jak sama nazwa wskazuje, zabieg polega na chirurgicznym zmniejszeniu żołądka. Efektem tego będzie zmniejszenie możliwej ilości pokarmów przyjmowanej przez pacjenta. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że sama operacja to nie wszystko. Po jej zakończeniu chorego czeka długi proces rehabilitacji, w którego czasie zobowiązany będzie stosować się do odpowiedniej diety. W przeciwnym razie wszystkie działania zdadzą się na nic. 

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu zmniejszenia żołądka

Operacja zmniejszania żołądka przeznaczona jest dla dwóch grup ludzi. Pierwsi to ci, którzy borykają się z otyłością II stopnia, czyli ich BMI przekracza pułap 35. Z kolei druga grupa to najbardziej narażone osoby - chorujący na otyłość olbrzymią III stopnia. W tym wypadku BMI jest większe niż 40, a zagrożenie życia w wielu wypadkach jest bardzo poważne. Ostateczną decyzję odnośnie do przeprowadzenia zabiegu zawsze podejmuje jednak sam lekarz bariatra. 

 

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty