Dieta w hiperlipidemiach

Hiperlipidemia, to zespół zaburzeń metabolicznych objawiający się podwyższonymi wartościami poszczególnych frakcji i/lub trójglicerydów. W większości przypadków zaburzenia te wywołane są nieprawidłowym odżywianiem, siedzącym trybem życia, otyłością oraz predyspozycjami genetycznymi.
W zależności od rodzaju podwyższonego stężenia wyróżnia się:
- hipercholesterolemię - podwyższonym poziomie cholesterolu
- hipertrójglicerydemię - przy podwyższonym poziomie trójglicerydów
- hipercholesterolemię mieszaną – przy podwyższeniu poziomu cholesterolu i triglicerydów
Podwyższone stężenia cholesterolu LDL wiąże się z większym spożyciem tłuszczów zwierzęcych, bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol natomiast podwyższone stężenie trójglicerydów wiąże się z większym spożywaniem pokarmów wysokokalorycznych, z dużą ilością cukru, słodyczy i alkoholu.
Najczęściej popełnianym w przypadku hiperlipidemii jest dostarczanie organizmowi większej ilości materiałów energetycznych niż wynosi jego zapotrzebowanie. Dlatego też, aby zmniejszyć wartość energetyczną posiłków w hiperlipidemiach zaleca się stosowanie diety hipolipemicznej, w której ograniczenie spożycia energii pochodzącej z tłuszczów obfitujących w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Ciąża pozamaciczna rodzaje i objawy
Ciąża ektopowa to każda ciąża, która rozwija się poza jamą macicy.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.