Dieta w chorobach pęcherzyka żółciowego

Osoby cierpiące na choroby pęcherzyka żółciowego, takie jak kamica pęcherzyka żółciowego, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego czy zespół zagęszczonej żółci powinny stosować dietę niskotłuszczową z ograniczeniem błonnika. Podstawowym zaleceniem w tej diecie jest ograniczenie produktów tłuszczowych oraz ograniczenie błonnika roślinnego, które to składniki mogą nasilić dolegliwości chorobowe.
Kamica pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
Kamica pęcherzyka żółciowego jest najczęściej występującą chorobą tego narządu polegającą na tworzeniu się kamieni. W prawidłowych warunkach żółć znajdująca się w pęcherzyku składa się z cholesterolu, kwasów żółciowych i lecytyny, które występując w odpowiednich proporcjach powodują, że cholesterol pozostaje rozpuszczalny w żółci. W przypadku, kiedy dochodzi do zaburzeń w proporcjach tych składników, w żółci zaczynają wytrącać się substancje, które tworzą pojedyncze lub liczne złogi. Najczęściej powstają kamienie cholesterolowe, rzadziej barwnikowe lub mieszane z domieszką soli wapnia. Główną przyczyną rozwoju komicy pęcherzyka żółciowego odgrywa:
- zastój żółci
- zmiany fizykochemiczne składu żółci
- zmiany zapalne pęcherzyka żółciowego
- zaburzenia hormonalne
- nieprawidłowy sposób odżywiania się (nadmierna podaż cholesterolu i tłuszczów)
W sytuacji kiedy drobne złogi przedostaną się z pęcherzyka żółciowego do dróg żółciowych rozwija się kamica dróg żółciowych.
Głównym objawem choroby jest napad kolki żółciowej, który charakteryzuje się nagłym, ostrym bólem umiejscowionym w prawym podżebrzu z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami. Dolegliwości te trwają od kilku do kilkunastu godzin i najczęściej jest spowodowany spożyciem pokarmów tłustych, ciężkostrawnych, które powodując odruchowy skurcz pęcherzyka żółciowego doprowadzają do pojawienia się objawów chorobowych.
W okresie międzynapadowym chorzy często odczuwają uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności i pobolewania w prawym podżebrzu.
Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego
Przewlekłe kamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego jest najczęściej następstwem wcześniejszego ostrego zapalenia bakteryjnego lub pierwotniakowego (np. lamblioza) pęcherzyka. Głównym objawem choroby jest ból w okolicy prawego podżebrza, któremu towarzyszą stany podgorączkowe, odbijania, uczucie pełności.
Dyskineza dróg żółciowych
Dyskineza dróg żółciowych jest niespecyficznym zespołem objawów ze strony dróg żółciowych, uwarunkowanych zaburzeniem ich motoryki oraz funkcji pęcherzyka żółciowego. Zaburzenia czynnościowe dróg żółciowych mogą polegać na podwyższonej aktywności skurczowej (dyskineza hiperkinetyczna) lub obniżonej aktywności skurczowej (dyskineza hipokinetyczna).
Głównymi objawami choroby są bóle umiejscowione w prawym podżebrzu, często promieniujące do prawego ramienia, pod prawą łopatkę. Dolegliwości mogą nasilać się po obfitym posiłku, szczególnie tłustym.
Stany po wycięciu pęcherzyka żółciowego
Pęcherzyk żółciowy pełni w organizmie rolę magazynu umożliwiającego, w razie spożycia większej ilości tłuszczów, szybkie dostarczenie do jelita cienkiego żółci. Po usunięciu pęcherzyka żółciowego ważną rzeczą jest właściwe postępowanie dietetyczne w okresie adaptacji przewodu pokarmowego do faktu braku pęcherzyka żółciowego.
W okresie tym mogą wystąpić dolegliwości związane z zaburzeniami wydzielania żółci, przypominające napady kolki wątrobowej, dlatego aby uniknąć tych dolegliwości należy przez okres 3-6 miesięcy po zabiegu stosować dietę w chorobach pęcherzyka żółciowego, po czym można ją stopniowo rozszerzać w zależności do stanu zdrowia pacjenta i jego tolerancji na różne produkty.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Ciąża pozamaciczna rodzaje i objawy
Ciąża ektopowa to każda ciąża, która rozwija się poza jamą macicy.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.