Daleko od kanapy

Obecnie na astmÄ™ choruje min. 2 mln Polaków, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z rozwojem cywilizacji. Co 10 lat liczba chorych podwaja siÄ™. Coraz wiÄ™cej dzieci rodzi siÄ™ z alergiÄ… i coraz wiÄ™cej dzieci choruje na astmÄ™. Bycie alergikiem staje siÄ™ „patologicznÄ… normÄ…”. DziÅ› na placu zabaw żadna mama nie poczÄ™stuje wafelkiem przypadkowego kolegi swojego dziecka, zanim nie upewni siÄ™, że ten nie jest na coÅ› uczulony. W plecaku szkolnym coraz częściej obok Å›niadania można znaleźć inhalator lub krople do nosa. Jednak, mimo tak dużej powszechnoÅ›ci zjawiska, dzieci chore na astmÄ™ czÄ™sto postrzegane sÄ… przez swoje otoczenie jako sÅ‚absze, gorsze, mniej sprawne, fizycznie niewydolne.
Rodzice przerażeni pierwszym atakiem dusznoÅ›ci, chcÄ…c chronić dziecko przed nawrotem choroby, prawie natychmiast wpadajÄ… w puÅ‚apkÄ™ nadopiekuÅ„czoÅ›ci. CzÄ™ste komunikaty typu: - „nie biegaj!”, „odpocznij!”, „nie jedz tego, to ci szkodzi”, „nie chodź do tego kolegi, bo on ma psa, kota, papugÄ™” itp. sprawiajÄ…, że dziecko przyjmuje na siebie piÄ™tno chorego, poniekÄ…d przejmuje lÄ™ki swoich rodziców .
Tymczasem, prawidłowo i systematycznie leczone dziecko z astmą powinno prowadzić normalny tryb życia. Unikanie wysiłku fizycznego nie tylko pogłębia objawy astmy, ale sprawia, że dziecko czuje się naprawdę gorsze. Nie może dorównać rówieśnikom, ale nie z powodu astmy, ze względu na brak treningu. Ćwiczenia fizyczne są niezbędne do utrzymania dobrej formy. Regularne ich wykonywanie wzmacnia organizm, rozwija płuca i poprawia wydolność oddechową, niezbędną właśnie przy astmie.
Astma nie jest powodem, dla którego dziecko powinno mieć stałe zwolnienie z lekcji W-F. Co najwyżej, można ustalić z nauczycielem, że uczeń będzie zwalniany z niektórych ćwiczeń wysiłkowych (np. biegi na długich dystansach, ćwiczenia siłowe), czy nie będzie brał udziału w WF podczas niesprzyjających mu warunków pogodowych (np. okresy intensywnego pylenia). Dla dzieci chorych na astmę wskazane są wszelkie gry zespołowe, gdyż dają możliwość częstego, chwilowego odpoczynku. Również pływanie bardzo poprawia wydolność oddechową dziecka.
"DziÅ› wiem, że przez sport można sobie pomóc, jeżeli ma siÄ™ ludzi rozumiejÄ…cych istotÄ™ rzeczy. Jeżeli moi nauczyciele WF byliby przygotowani, wiedzieliby jak postÄ™pować z tÄ… jednÄ… chorÄ… uczennicÄ… i nie baliby siÄ™ tego, prawdopodobnie mogÅ‚abym rozwijać siÄ™ jak każde zdrowe dziecko. MogÅ‚abym pÅ‚ywać, skakać i jeździć na rowerze. Najstraszniejsza dla mnie byÅ‚a izolacja od rówieÅ›ników i poczucie bycia gorszym." – to wspomnienia Anny Pietraszek, dziennikarki, niestrudzonej alpinistki, chorujÄ…cej na astmÄ™ od 6 m-ca życia.
Nie należy również ograniczać aktywności dziecka, obsesyjnie chroniąc je przed kontaktem z alergenami i innymi zagrożeniami. Jego aktywność z pewnością przyczyni się do poprawy samopoczucia. Zadaniem rodziców jest pracowanie nad budowaniem poczucia własnej wartości dziecka i przezwyciężanie kłopotów wynikających z choroby.
Dziecko chore na astmę przeżywa wiele trudnych emocji. Niespodziewany napad duszności, zresztą niedopuszczalny przy właściwym leczeniu astmy, budzi w malcu ogromny niepokój i lęk. To z kolei powoduje przyśpieszenie akcji serca, wtórne spłycenie oddechu, suchość w ustach i wzmożenie napięcia mięśniowego. Umiejętność panowania nad lękiem, zdolność relaksacji ma istotne znaczenie w walce z astmą. Wewnętrzny spokój i odprężenie sprawiają, że oddech staje się wolniejszy, głębszy i napięcie mięśniowe znacznie się zmniejsza.
Powiedzenie ”Siedzi na kanapie i ma za zÅ‚e” jest bardzo trafne. GdybyÅ›my mogli wysiedzieć coÅ› pożytecznego….niestety! Å»ycie i zdrowie powstajÄ… w ruchu i na pewno nie ukrywajÄ… siÄ™ wÅ›ród poduszek i kocyków. Chore na astmÄ™ dziecko musi siÄ™ ruszać, żeby żyć normalnym życiem, Å‚agodzić objawy choroby, realizować marzenia i poszerzać horyzont, na który patrzy – a z kanapy, choćby najwygodniejszej, niewiele widać.
To trzeba wiedzieć...
- Astma jest chorobą cywilizacyjną i poważnym problemem społecznym. Liczba chorych na astmę podwaja się, co 10 lat. Na całym świecie choruje na astmę 300 milionów ludzi, w Polsce szacuje się, że blisko 2 miliony osób. Dotyka ok. 10% dzieci.
- Astmy nie da się wyleczyć, ale właściwie, systematycznie i skutecznie leczona, jest całkowicie kontrolowana (bez występowania objawów, głównie ataków duszności) i nie ogranicza normalnego życia.
- PodstawÄ… leczenia astmy jest podawanie leków drogÄ… wziewnÄ…. Na poczÄ…tku lat ’90 stwierdzono, że astma oskrzelowa, jako choroba zapalna, powinna być leczona lekami przeciwzapalnymi, w tym steroidami wziewnymi. DziÄ™ki upowszechnieniu leczenia steroidami znacznie zmniejszyÅ‚a siÄ™ Å›miertelność wÅ›ród osób chorych na astmÄ™.
- Uważa się, że ponad 95% pacjentów może w pełni kontrolować swoją chorobę, poddając się nowoczesnej i skutecznej terapii. Nadal jednak świadomość możliwości skutecznego leczenia astmy wśród chorych, a niekiedy i lekarzy, jest niewystarczająca.
- W Polsce jeszcze zbyt wielu chorych na astmÄ™ przyjmuje leki tylko doraźnie, i najczęściej tylko silnie dziaÅ‚ajÄ…ce preparaty, szybko rozkurczajÄ…ce oskrzela w momencie wystÄ…pienia ataku dusznoÅ›ci. To za maÅ‚o, najważniejsza jest codzienna systematyczność oraz „zÅ‚oty standard” leczenia, czyli jednoczesne stosowanie steroidu wziewnego (leku przeciwzapalnego) i dÅ‚ugo dziaÅ‚ajÄ…cego beta2-mimetyku (leku rozszerzajÄ…cego oskrzela).
- Zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów pokutuje często mit dotyczący szkodliwości steroidów. Pacjenci obawiają się silnego przyrostu masy mięśniowej i nie przyjmują zapisanych steroidów wziewnych, nie wiedząc, że steroidy znajdujące się w lekach przeciwastmatycznych nie są tymi samymi sterydami, które przyjmowane są przez np. sportowców. W lekach wziewnych znajduje się optymalna dawka steroidu nowej generacji, działającego miejscowo, docierającego do ogniska zapalnego w oskrzelach. Znacznie więcej szkody można wyrządzić sobie nie lecząc astmy, dopuszczając do nasilenia objawów, ataków duszności, czy też lecząc tylko objawy, a nie przyczynę choroby.
Jatrejon PR
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Ciąża a podróż samolotem
Czy podróżowanie samolotem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu...
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzÄ™ - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Leczenie alergii
Skuteczne leczenie alergii jest skomplikowanym procesem składający się z kilku elementów.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.