Czyszczenie niemowlęcego noska - ważne i nie takie trudne

- Czyszczenie niemowlęcego noska – jesteśmy na TAK!
- Zadbajmy o otoczenie małego nosa
- Ostrożnie z małym noskiem
Niemowlę, mały człowiek, a taka wielka odpowiedzialność. O tym wie każdy rodzic. Oczywiście, również wielka miłość, wzruszenia i radość. Niemniej jednak wszelkie tematy związane ze zdrowiem, pielęgnacją itp. stanowią dla rodzica spore wyzwanie. Można powiedzieć, że im mniejsze dziecko, tym więcej obaw, lęków oraz niepewności. Na szczęście z czasem rodzice nabierają „wprawy” i bez większych obaw kąpią, przewijają, karmią oraz pielęgnują malucha. Coraz częściej bawią się z nim i cieszą rodzicielstwem. Zanim jednak to nastąpi problemem może być nawet czyszczenie noska niemowlaka. Zarówno w zakresie samej czynności, jak i pytania – w jaki sposób prawidłowo oczyścić tak malutki nosek?
Czyszczenie niemowlęcego noska – jesteśmy na TAK!
Większość obaw świeżo upieczonych rodziców wynika z niewielkich rozmiarów, swoistej kruchości, delikatności maleńkiego człowieka, który jest przecież najważniejszym istnieniem w ich życiu. A skoro noworodek (czy później niemowlę) to takie maleństwo, jak malutki i delikatny musi być jego nosek? A tymczasem pojawia się nie lada wyzwanie, jakim jest czyszczenie niemowlęcego noska. Zwłaszcza, że nasuwa się czasem również pytanie, czy należy ingerować i oczyszczać mały nos czy też pozostawić tę kwestię „siłom natury”. Warto wiedzieć, że niemowlę zdecydowanie i na pewno musi mieć drożny nosek. Chociażby dlatego, że podczas karmienia (naturalnego i butelką) oddycha tylko i wyłącznie przez nos. Trzeba przyznać, że to niezwykle istotny argument za oczyszczeniem noska niemowlęcia. Ponadto zatkany, mały nos to również zaburzony, niespokojny sen. A jak wiadomo sen jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju maluszka. Nie wspominając już o tym, że niespokojne niemowlę to również zarwana noc dla zmęczonych rodziców. Co jeszcze? Otóż, zalegająca w nosku wydzielina może być siedliskiem namnażających się bakterii. A to już prosta droga do stanów zapalnych gardła czy ucha (bardzo bolesnych i uciążliwych).
Zadbajmy o otoczenie małego nosa
Warto zatem wiedzieć, jak dbać o niewielki, ale jakże ważny nosek, na co zwracać uwagę i jak oczyścić uroczy, malutki nos. Przede wszystkim jednak, jak zawsze kłania się profilaktyka. Należy zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność w pokoju niemowlęcia. Oczywiście zatkany nosek i sapka mogą być efektem kataru, infekcji, ale taka przypadłość dotyczy również zdrowych maluszków. Optymalna temperatura w otoczeniu dziecka nie powinna przekraczać 21°C. Istotne jest również nawilżanie powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy mamy pozamykane okna. Należy także obserwować dziecko, szczególnie podczas karmienia, czy nie pojawia się sapka, która praktycznie uniemożliwia maluszkowi posilenie się i z piersi i z butelki
Ostrożnie z małym noskiem
Wcześniej czy później pojawi się konieczność oczyszczenia malutkiego nosa. Warto więc przygotować się jak najlepiej (póki co teoretycznie) do tego nie tak trudnego zadania. W tym celu wyposażmy się w tradycyjną gruszkę do odsysania, a jeszcze lepiej w specjalny aspirator. Jeśli wydzielina w nosku jest gęsta (przy katarze) albo zasycha, przyda się również woda morska (najlepiej z aplikatorem), którą delikatnie nawilżamy wnętrze noska. Żelazna zasada, której należy się trzymać przy oczyszczaniu mówi, że absolutnie nie wtykamy nic do noska niemowlęcia. Zarówno do nawilżania, jak i efektywnego odsysania wydzieliny wystarczy zbliżyć końcówkę aspiratora albo buteleczki z wodą do otworów nosa. Co prawda samo zadanie czyszczenia noska niemowlaka ( zobacz też co mają do powiedzenia inni: http://www.kaszeludzieci.pl/oczyszczanie-noska-niemowlat.html ) nie jest wyzwaniem ponad możliwości rodzica, niemniej jednak mały nos jest zawsze bardzo delikatny i nie należy dotykać śluzówki w jego wnętrzu żadnymi „narzędziami”.
Reasumując, można powiedzieć - nie takie straszne to czyszczenie noska jak je malują. Ale na pewno bardzo ważne. Zatkany nosek utrudnia jedzenie, oddychanie i sen, a więc kluczowe czynności życiowe niemowlęcia. Zagraża jego bezpieczeństwu, ponieważ leżące dziecko może się zachłysnąć. Może także zachorować na infekcję bakteryjną. A wtedy oczyszczenie nosa staje się dużo większym wyzwaniem. Dochodzą wówczas również inne czynności związane z pielęgnacją chorego maluszka (leki, inhalacje, oklepywanie). A zatem, jak zawsze, lepiej zapobiegać niż leczyć. O tym chyba nie trzeba przekonywać rodziców. Zresztą każda mama zrobi wszystko, żeby maluszek jadł i spał spokojnie. Nawet stanie „twarzą w twarz” z malutkim noskiem, aspiratorem i gruszką.
Artykuł sponsorowany
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.