Czy warto się zaszczepić?

Czy warto się zaszczepić?

Rozmowa z Krzysztofem Pijarowskim, prezesem Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Uszkodzoną Wątrobą "Życie po przeszczepie".

Od jak dawna działa Stowarzyszenie i jaki jest cel jego działalności?

Działamy od ponad 5 lat. Dziś w swoich szeregach skupiamy ponad 200 osób po przeszczepie wątroby w polskich i zagranicznych ośrodkach transplantologicznych. Jesteśmy partnerem wielu akcji[a1], wspieramy m.in. Żółty Tydzień. Naszym głównym celem jest propagowanie idei transplantacji i potrzeby szczepień ochronnych przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i typu B.


Jak groźną chorobą jest wirusowe zapalenie wątroby typu B?

Często nie zauważamy pierwszych objawów zakażenia WZW typu B. Dopiero, gdy choroba przechodzi w stan przewlekły zaczynają się pierwsze zdrowotne problemy. Gdy dochodzi do niewydolności wątroby zaczyna się prawdziwy dramat. Czekając na przeszczep zapadłem w dwie śpiączki - to było jak oczekiwanie na wyrok.

W wielu przypadkach przejście wirusowego zapalenia wątroby typu B powoduje przewlekłą chorobę wątroby, która może prowadzić do marskości - do 1/3 przeszczepów dochodzi w wyniku powikłań po zakażeniu wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Jeśli udałoby się zapobiec zachorowaniom tej grupy oczekujących na przeszczep, to pula ze średnio 160 przeszczepów rocznie zmniejszyłaby się aż o 50. Reszta oczekujących na przeszczep to najczęściej osoby zakażone WZW typu C. Przeciwko tej chorobie niestety nie ma szczepionki.


Dlaczego angażujecie się w Żółty Tydzień?

Nikt nie wie więcej o chorobach wątroby niż osoba, która przeszła WZW lub straciła wątrobę, dlatego namawiamy do profilaktyki poprzez szczepienia, chcemy by nasze doświadczenia działały jak przestroga. Ludzie mają tendencję do ubezpieczania się przed przeciwnościami losu - kupujemy drogie polisy ubezpieczeniowe oraz bezpieczne samochody z poduszkami powietrznymi. Jednak często zapominamy o zdrowiu - szczepienia mogą zapobiec śmiertelnemu niebezpieczeństwu i uchronić wątrobę prze[a2]z przeszczepem. Właśnie temu służy Żółty Tydzień. Wielu z nas, członków Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" mogłoby nigdy nie dowiedzieć się, czym jest życie po transplantacji wątroby, wystarczyło się zaszczepić przeciwko WZW A i B. Tymczasem w Polsce wykonuje się 10 razy mniej transplantacji niż rzeczywiście potrzebujemy. 90% chorych nie dożywa przeszczepu.

Czy warto się zaszczepić?

Wątrobę mamy jedną, więc należy ją chronić. Szczepiąc się przeciwko WZW typu B warto zaszczepić się także przeciwko WZW typu A. . Od kilku miesięcy notuje się dużą zachorowalność na żółtaczką pokarmową (WZW typu A) za wschodnią granicą. Aż 70% Polaków do 35 roku życia nie posiada przeciwciał chroniących przed chorobą, co oznacza, że w razie kontaktu z wirusem, organizm nie będzie w stanie się przed nim bronić. Przejście choroby zabiera kilka tygodni lub miesięcy życia, a skutki ekonomiczne są trudne do oszacowania. Dlatego zaplanujmy sobie w tym roku udział w "Żółtym Tygodniu", bo zapewniam, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Ocena artykułu

4.25
z 8 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(3)
4
 
(4)
3
 
(1)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.25 z 8 głosów

88%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty