Czy młodzi mają już Haka Na Raka?
MÅ‚odzi ludzie sÄ… Å›wiadomi faktu, że Polska wypada gorzej w porównaniu z innymi krajami UE pod wzglÄ™dem umieralnoÅ›ci na choroby nowotworowe. Za jednÄ… z ważnych przyczyn tego stanu rzeczy uważajÄ… niedostatecznÄ… dbaÅ‚ość Polaków o wÅ‚asne zdrowie. Zdaniem mÅ‚odzieży, wielu dorosÅ‚ych nie poddaje siÄ™ badaniom profilaktycznym, ponieważ inne sprawy sÄ… dla nich ważniejsze, myÅ›lÄ…, że nic im nie zagraża. I tutaj pojawia siÄ™ szansa na dokonanie zmiany - ponad poÅ‚owa mÅ‚odych ludzi uważa, że mogÅ‚aby mieć wpÅ‚yw, by skÅ‚onić swoich bliskich do regularnych badaÅ„. Pomoże im w tym ogólnopolski Program „MAM HAKA NA RAKA”.
Statystyki onkologiczne w Polsce sÄ… alarmujÄ…ce – w niedalekiej przyszÅ‚oÅ›ci, co czwarty Polak zachoruje na raka, a co piÄ…ty umrze z powodu tej choroby. Czy można zahamować tÄ™ tendencjÄ™? W jaki sposób to osiÄ…gnąć? Pytania te staÅ‚y siÄ™ inspiracjÄ… do przeprowadzenia pierwszego ogólnopolskiego badania postaw i opinii mÅ‚odzieży z liceów ogólnoksztaÅ‚cÄ…cych w caÅ‚ej Polsce na temat chorób nowotworowych. Zaprezentowane na konferencji wyniki badania skÅ‚aniajÄ… do optymistycznych prognoz.
„Rezultaty badania pokazujÄ…, że mÅ‚odzi ludzie wiedzÄ… o nowotworach rzeczywiÅ›cie dużo. Niemniej jednak istniejÄ… obszary, w których należy pomóc im tÄ™ wiedzÄ™ poszerzyć. Wysokiej Å›wiadomoÅ›ci, że możliwość zachorowania na raka nie zależy od wieku (93%) towarzyszy bÅ‚Ä™dne twierdzenie, że pojÄ™cia „rak" i „nowotwór" oznaczajÄ… to samo (39,6% odpowiedzi). Ponieważ jednak aż 63,8% badanych zdecydowanie nie zgadza siÄ™ ze stwierdzeniem, że rak to choroba Å›miertelna i nie można z niÄ… wygrać, jest to potencjaÅ‚, którego umiejÄ™tne wykorzystanie daje ogromnÄ… szansÄ™ poprawy sytuacji." – powiedziaÅ‚ prof. Jacek Jassem, Kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii AM w GdaÅ„sku.
Jednym z podstawowych zaÅ‚ożeÅ„ Programu „MAM HAKA NA RAKA" jest dążenie do stworzenia Å›wiadomego zdrowotnie spoÅ‚eczeÅ„stwa. MÅ‚odzi ludzie poprzez zaangażowanie siÄ™ w realizacjÄ™ dziaÅ‚aÅ„ objÄ™tych Programem zyskajÄ… poczucie, że coÅ› od nich zależy, że mogÄ… mieć wpÅ‚yw na zdrowie swoje i swoich bliskich. WÅ›ród mÅ‚odzieży zapytanej o osobisty stosunek do regularnego wykonywania badaÅ„ profilaktycznych ponad 50% odpowiedziaÅ‚o, że przywiÄ…zuje dużą wagÄ™ do tego zagadnienia. W ramach Programu uczniowie zapoznajÄ… siÄ™ z minimum onkologicznym, czyli z podstawowÄ… wiedzÄ… na temat profilaktyki, rozpoznawania i leczenia typów nowotworów o najwiÄ™kszym współczynniku Å›miertelnoÅ›ci w Polsce. Jednym z elementów programu jest konkurs na kampaniÄ™ spoÅ‚ecznÄ… „Znajdź haka na raka". Celem konkursu jest wykorzystanie zainteresowaÅ„ i potencjaÅ‚u mÅ‚odzieży do propagowania badaÅ„ profilaktycznych, które prowadzone sÄ… w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. ZwyciÄ™ski projekt zostanie zrealizowany, a mÅ‚odzi autorzy w nagrodÄ™ pojadÄ… na letniÄ… szkoÅ‚Ä™ jÄ™zykowÄ….
Dostrzegając powagę sytuacji oraz mając na uwadze zdrowie przyszłych pokoleń Polaków w działania Programu zaangażowali się:
- Polska Unia Onkologii, która czuwa nad realizacją Programu od strony merytorycznej,
- Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej odpowiedzialne za koordynowanie procesu wdrażania programu na szczeblu lokalnym oraz monitorowanie jego przebiegu,
- Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny (IFMSA Poland), które odpowiadać będzie za logistykę Programu na szczeblu ogólnopolskim oraz merytoryczne przygotowanie młodzieży do realizacji zadań
- Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich, które dzięki swoim dotychczasowym działaniom na rzecz zdrowia na szczeblu lokalnym, będzie mogło skutecznie oddziaływać na zaangażowanie szkół w Program
- GlaxoSmithKline - partner nowoczesnej onkologii - firma, która nie tylko produkuje i dostarcza leki ludziom na całym świecie, ale też w ramach społecznej odpowiedzialności od wielu lat angażuje się w liczne programy edukacyjne, których celem jest budowanie postaw prozdrowotnych Polaków. GSK jest firmą innowacyjną,która rozwija i wprowadza nowe leki pomagające walczyć z najgroźniejszymi chorobami, w tym z nowotworami.
„Po wielu latach staraÅ„ mamy już Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych stawiajÄ…cy na profilaktykÄ™ i możliwoÅ›ci wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. Mamy nadziejÄ™, że rozpoczynajÄ…cy siÄ™ wÅ‚aÅ›nie Program „MAM HAKA NA RAKA" dla uczniów szkół Å›rednich stanowić bÄ™dzie wsparcie dla wszystkich, którzy na co dzieÅ„ zajmujÄ… siÄ™ walkÄ… z rakiem i szeroko pojÄ™tÄ… promocjÄ… zdrowia. Spodziewamy siÄ™, że mÅ‚odzi ludzie bogatsi w wiedzÄ™ bÄ™dÄ… potrafili podzielić siÄ™ niÄ… z rówieÅ›nikami oraz rozmawiać o tych trudnych sprawach w domu, a ich zaangażowanie sprawi, że wyniki wdrażania Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych bÄ™dÄ… coraz lepsze." - powiedziaÅ‚ dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.
Edukacja naszego społeczeństwa w szeroko rozumianym zakresie chorób nowotworowych jest procesem długofalowym, dlatego też warto zadbać o właściwą jej jakość jak najszybciej, już teraz.