Ciężki ostry zespół oddechowy (SARS)

Ciężki ostry zespół oddechowy (SARS)
Wg informacji przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do dnia 21 marca 2003 roku wystąpiło w świecie 306 przypadków zachorowań (dane na podstawie zgłoszeń, w części jako podejrzenie zespołu SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), niepotwierdzone ostatecznym rozpoznaniem) na zespół ostrej niewydolności oddechowej (atypowego zapalenia płuc), przy czym w wyniku zachorowania zmarło 10 osób. Większość zachorowań miała miejsce w krajach Azji południowo-wschodniej u osób, które miały wcześniej kontakt z osobą chorą, w tym również wśród pracowników służby zdrowia. Zanotowano też przypadki zachorowań na SARS w USA (11), Kanadzie (9), Szwajcarii (7), Wielkiej Brytanii (2), Hiszpanii (1), Słowenii (1), oraz Niemczech (1).

Choroba przebiega początkowo z objawami podobnymi do grypy. W ciężkich przypadkach rozwija się atypowe zapalenie płuc i ostra niewydolność oddechowa. Zachorowania cechują następujące objawy: gorączka powyżej 38 stopni C, kaszel i duszność. Mogą ponadto towarzyszyć bóle głowy, sztywność mięśni, utrata łaknienia, zaburzenia świadomości, wysypka i biegunka.

Czynnik chorobotwórczy został zidentyfikowany jako wirus RNA z rodziny Paramyxoviridae. Do rodziny Paramyxoviridae należą m.in. wirus odry i świnki. Wykluczono, że zachorowania wywołane są przez wirusa grypy ptasiej H5N1 lub przez inne typy antygenowe wirusa grypy.

W związku z powyższymi informacjami przekazanymi przez WHO wydano służbom sanitarnym polecenie zwrócenia szczególnej uwagi na zachorowania wśród osób, zwłaszcza przybywających do Polski drogą lotniczą, zwłaszcza z krajów Azji południowo-wschodniej: Chin (prowincja Guangdong), Tajwanu, Singapuru, Tajlandii, Wietnamu i Indonezji. Wydano stosowne instrukcje postępowania na lotniskach międzynarodowych. Szpitale zakaźne zostały postawione w stan podwyższonej gotowości w celu ewentualnej izolacji i leczenia osób chorych.

Na podstawie Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego

Podobne teksty