Chmury nad głowami

Chmury nad głowami

Ponad 61% naszego społeczeństwa skarży się na dolegliwości związane ze zmienną pogodą, wynika z badań przeprowadzonych przez firmę MillwardBrown SMG/KRC. Żyjemy w strefie klimatycznej, w której pogoda w istotny sposób wpływa nie tylko na stan naszego zdrowia, ale także silnie decyduje o naszym dobrym lub złym samopoczuciu.

Dlaczego cierpimy?

Każdego dnia odczuwamy wpływ warunków atmosferycznych na nasze życie. Coraz częściej zmienna aura, a zwłaszcza jej zaburzenia, wpływają negatywnie na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Zwłaszcza jesienią i wiosną skutki oddziaływania pogody na nasz nastrój stają się bardziej uciążliwe. Potęguje to gorsze samopoczucie osób żyjących w naszej strefie klimatycznej.

Zjawisko negatywnego wpływu pogody na nasze codzienne funkcjonowanie określamy mianem meteoropatii. Co ciekawe, tak powszechnie odczuwane przez ponad połowę społeczeństwa, przez większą część roku dolegliwości okazują się być problemem wstydliwym. Dlaczego? Ponieważ bywają kojarzone ze źle rozumianą nadwrażliwością lub fanaberią, a nawet hipochondrią. Meteoropatia również często mylona jest np. z migreną, co dodatkowo dowodzi niskiej świadomości problemu. Nie tylko niewystarczająca wiedza na temat objawów, ale przede wszystkim niska świadomość skali zjawiska sprawia, ze problem meteoropatii jest w naszym kraju bagatelizowany i traktowany mało poważnie, zarówno przez samych pacjentów jak i lekarzy oraz farmaceutów. Jak dowodzą wypowiedzi osób cierpiących z powodu zmieniającej się aury, a także na podstawie przeprowadzonych badań możemy stwierdzić, że meteoropatia staje się powoli, ale skutecznie problem społecznym.

Jak sobie radzić?

Niestety wszelkiego rodzaju używki - kawa, napoje energetyzujące, czy też jedzenie słodyczy nie likwidują problemu, jedynie doraźnie go łagodzą. W dłuższej perspektywie mogą spowodować więcej problemów niż pożytku dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak cierpiący na dolegliwości meteoropatyczne nie mają wyboru – lepszego sposobu na radzenie sobie z dolegliwością dotychczas nie znamy.„Kiedy jest pochmurno i deszczowo mam problemy z koncentracją i staje się senna. Zwykle staram się pobudzić kawą, ale to najczęściej kończy się bólem brzucha”- dodaje Anna Wasyluk, 40 letnia nauczycielka.

Ocena artykułu

4.52
z 23 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(17)
4
 
(3)
3
 
(1)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.52 z 23 głosów

87%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty