Cesarskie cięcie zwiększa ryzyko astmy u dziecka

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają o połowę większe ryzyko rozwoju astmy, w porównaniu do niemowląt urodzonych siłami natury. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, opartych na danych z 1,7 miliona zarejestrowanych urodzeń.
Celem badania było wykazanie ewentualnych powiązań między urodzonymi przez cesarskie cięcie a późniejszym rozwojem astmy. Istnieją dwie teorie tłumaczące tę zależność. W momencie narodzin układ immunologiczny dziecka nie jest całkowicie ukształtowany. Skóra, błony śluzowe i jelita noworodka są kolonizowane dopiero w trakcie porodu - przez bakterie bytujące w pochwie i na skórze matki. Jeśli dochodzi do porodu za pomocą cesarskiego cięcia, noworodek nie ma styczności z bakteriami matki, stanowiącymi podstawę jego flory bakteryjnej. Druga teoria wskazuje na wagę hormonów stresu i kompresji w klatce piersiowej, na jakie narażone jest niemowlę w trakcie naturalnego porodu. Mechanizmy te przyczyniają się do prawidłowego opróżnienia płuc z płynu owodniowego. Ich brak może negatywnie wpłynąć na późniejsze funkcjonowanie układu oddechowego dziecka.
Jednak żadna z tych teorii nie tłumaczy dlaczego dzieci urodzone siłami natury, ale z pomocą podciśnienia lub pęsety, o 20% częściej chorowały na astmę. Stało się to przedmiotem kolejnych badań.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.