Cała prawda o papierosach LIGHT

Cała prawda o papierosach LIGHT
Spis treści
  1. Co mówią badania naukowe o wpływie papierosów light na zdrowie?
  2. Efekty zdrowotne papierosów light w oczach firm
  3. Co mają zrobić palacze by chronić swoje zdrowie?
Wielu palaczy wybiera papierosy z mniejszą ilością substancji smolistych, "mild" albo "light" ponieważ sądzą że papierosy light mogą być mniej szkodliwe dla zdrowia niż klasyczne, "pełnosmakowe". Jakby nie było, dym z "lightów" wydaje się być łagodniejszy dla gardła i płuc, a więc "lighty" muszą być zdrowsze od zwykłych papierosów, nieprawdaż?

W rzeczywistości papierosy light nie zmniejszają ryzyka następstw palenia. Jedynym sposobem zmniejszenia tego ryzyka, a także ryzyka stwarzanego u innych wokół ciebie, jest całkowite rzucenie palenia.

Na paczkach papierosów i w reklamach papierosów o niższej zawartości substancji smolistych i nikotyny znajdują sie nieprawdziwe informacje, które pochodzą od urządzeń które "palą" w ten sam sposób każdy rodzaj papierosów. Dane te nie mówią ile substancji smolistych i nikotyny pochłania każdy palacz, ponieważ ludzie palą papierosy w inny sposób niż maszyna. Każdy pali po swojemu. Ciekawe może okazać się wyjaśnienie, w jaki sposób "lighty" oszukują urządzenia do pomiarów dymu papierosowego. Otóż firmy produkują papierosy papierosy light z maleńkimi otworkami w filtrach (otworki wentylacyjne), które powodują rozrzedzanie dymu w powietrzu gdy urządzenie "pali" papierosa, co daje sztucznie zaniżony pomiar substancji smolistych i nikotyny. Wielu palaczy nie wie, że ich papierosy mają otworki w filtrach. Otworki te są przepuszczające dla dymu gdy papierosy są testowane w urządzeniach. Jednak podczas normalnego palenia, ludzie bezwiednie i naturalnie zamykają te otworki własnymi palcami lub ustami - co jednocześnie zmienia papierosy "light" w normalne, klasyczne papierosy.

Ponieważ ludzie, w przeciwieństwie do maszyn, uzależniają się od nikotyny, wciągają dym głębiej, zaciągają się większą objętością dymu, częściej, gwałtowniej lub palą kilka papierosów więcej każdego dnia aby dostarczyć sobie odpowiedniej dawki nikotyny. Nazywamy to "kompensacją" i oznacza to że ostatecznie palacze inhalują więcej nikotyny, substancji smolistych i innych toksycznych związków niż na to by wskazywały dane oparte na pomiarach technicznych.

Producenci papierosów stosują bibułkę która pali się w "lightach"szybciej niż w innych papierosach, co powoduje że urządzani wykonają mniej "zaciągnięć" zanim wypalą papieros do końca. W rezultacie zmierzą mniej nikotyny i substancji smolistych w dymie.

Co mówią badania naukowe o wpływie papierosów light na zdrowie?

Narodowy Instytut Raka w USA podał ostatnio, że papierosy light nie mają żadnych korzyści zdrowotnych. Według raportu NCI, jest bardzo prawdopodobne że osoby które przechodzą z palenia zwykłych papierosów na lighty, wdychają taką samą ilość niebezpiecznych substancji i mają taki sam wysoki poziom ryzyka dla rozwoju raka i chorób wywoływanych przez palenie. Nie ma danych, że przejście na lighty czy ultra-lighty ułatwia rzucenie palenia.

Efekty zdrowotne papierosów light w oczach firm

Dokumenty przemysłu nikotynowego pokazują że producenci papierosów dobrze zdają sobie sprawę że palacze kompensują ilość wdychanego dymu przez głębsze zaciąganie się. Dokumenty te wskazują też że firmy te od początku zdawały sobie sprawę z różnicy między technicznymi pomiarami zawartości substancji smolistych i nikotyny a rzeczywistą ich ilością pochłanianą przez palaczy. Raport NCI stwierdza że przemysł nikotynowy obrał taktykę reklamowania i promowania papierosów light, która miała na celu uspokajanie palaczy i powstrzymywanie ich od rzucenia palenia oraz doprowadzenie ich do postrzegania tych papierosów jako bezpieczniejszych niż klasyczne.

Co mają zrobić palacze by chronić swoje zdrowie?

Nie ma czegoś takiego jak bezpieczne papierosy. Jedyny udowodniony sposób na zredukowanie ryzyka chorób związanych z paleniem to rzucenie palenia. Palacze którzy rzucą palenie przed 50 rokiem życia zmniejszą ryzyko zgonu o połowę w porównaniu z tymi którzy tego nie zrobią. Ponadto rzucenie palenia zmniejsza twoje ryzyko raka płuc, zawału serca, udaru i przewlekłej choroby płuc.

Ocena artykułu

4.14
z 59 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(26)
4
 
(24)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.14 z 59 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty